Dla klimatu

 Promocja odnawialnych źródeł energii, poprawa efektywności energetycznej i szeroko zakrojone działania na rzecz przeciwdziałania zmianom klimatu, to główne założenia programu LIFE IP EKOMAŁOPOLSKA. W Starostwie Powiatowym w Tarnowie władze powiatu i gmin z regionu tarnowskiego podpisały porozumienie o wspólnym włączeniu się w realizację programu.

 

W Starostwie Powiatowym w Tarnowie odbyło się podpisanie porozumienia pomiędzy powiatem i gminami z ziemi tarnowskiej odnośnie wspólnego włączenia się w realizację programu LIFE IP EKOMAŁOPOLSKA „Wdrażanie Regionalnego Planu Działań dla Klimatu i Energii dla województwa małopolskiego”. - Wszystkim nam zależy, byśmy oddychali czystym powietrzem, pili czystą wodę i wypoczywali nad czystymi rzekami i jeziorami. Dlatego włączamy się w realizację istotnego programu przygotowanego przez województwo małopolskie, mającego na celu działania na rzecz klimatu. Będziemy chronić przyrodę i nasze codzienne życie – powiedział starosta tarnowski Roman Łucarz.

Najważniejsze założenia LIFE IP EKOMAŁOPOLSKA to promocja odnawialnych źródeł energii, poprawa efektywności energetycznej i szeroko zakrojone działania na rzecz przeciwdziałania zmianom klimatu. Budżet projektu to 16,4 mln euro (ok. 70 mln zł), z czego 60 % to program LIFE, 35 % to dotacja z Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej, a 5 % to wkład własny partnerów.

Projekt realizowany jest przez Województwo Małopolskie, a partnerami są Ministerstwo Rozwoju, Pracy i Technologii, Województwo Śląskie, Akademia Górniczo-Hutnicza w Krakowie, Europejskie Centrum Czystego Powietrza, Kraków, Tarnów, Nowy Sącz oraz 18 powiatów. Projekt realizowany jest również przy wsparciu dwóch niemieckich partnerów - Instytutu ds. Energii, Klimatu i Środowiska w Wuppertalu (Niemcy) i Brandenburskiego Uniwersytetu Technicznego w Cottbus (Niemcy).

Zaplanowane działania to m.in. przygotowanie scenariuszy działań klimatycznych dla Małopolski w perspektywie roku 2030 i 2050, mapy potencjału wykorzystania odnawialnych źródeł energii dla Małopolski i Śląska, przygotowanie projektów inwestycyjnych do wsparcia w ramach Funduszu Sprawiedliwej Transformacji, przygotowanie projektów pilotażowych (klastry energetyczne, spółdzielnie energetyczne, wirtualne elektrownie, samowystarczalne/zrównoważone energetycznie obszary/miasta itp.) oraz realizacja kampanii edukacyjnych w zakresie ochrony klimatu. W uczestniczyli wicestarosta tarnowski Jacek Hudyma, etatowy członek zarządu Tomasz Stelmach, kierownik projektu LIFE z Departamentu Ochrony Środowiska UMWM Justyna Mazurkiewicz, kierownik tarnowskiej agendy Urzędu Marszałkowskiego Krystyna Kolis-Radziszewska oraz ekodoradca w tarnowskim starostwie Tomasz Łabędź.

 

26.04.2022
Twój komentarz:
Ankieta
Jak oceniasz pierwsze miesiące pracy nowego samorządu Tarnowa?
| | | |