Wygrana, przegrana

Podczas ostatniego weekendu, w hali Akademii Nauk Stosowanych w Tarnowie rozegrane zostały dwa pierwsze mecze finałowe pierwszej ligi siatkówki kobiet. Sobotni zakończył się wygraną tarnowianek 3:0, w niedzielę lepsze okazały się zawodniczki ITA Tools Stali Mielec, również zwyciężając 3:0.

W hali Akademii Nauk Stosowanych rozegrane zostały dwa pierwsze mecze finałowe pierwszej ligi siatkówki kobiet, pomiędzy Roleski. Grupa Azoty Tarnów a ITA Tools Stal Mielec.

W sobotnim spotkaniu stawka meczu nie sparaliżowała żadnej z drużyn, obie toczyły zacięty pojedynek .Z biegiem czasu podopieczne trenera Marcina Wojtowicza popełniły błędy własne, przegrywały 8:10, a kilka chwil później 11:15. Dzięki Wiktorii Kowalskiej i jej trudnym zagrywkom, doszło do remisu po 15. Mielczanki stanęły w miejscu, myliły się w ataku, popełniały błędy własne. Po tym, jak kiwką popisała się Gabriela Ponikowska, po raz drugi o przerwę na żądanie poprosił trener Mirosław Zawieracz, było wtedy 19:16 dla drużyny z Małopolski. Rywalizację w pierwszym secie zakończył atak z prawego skrzydła Wiktorii Kowalskiej.

Druga partia rozpoczęła się od dwóch punktów tarnowianek, szybko zrobiło się jednak 3:2 dla ekipy z Mielca. Kolejne akcje przyniosły wymianę punktów i dopiero po nieudanym ataku Wiktorii Kowalskiej, było 8:10. Punktowe ataki Aleksandry GancarzKlaudii Świstek, dały tarnowiankom prowadzenie 12:10. Punktowy blok Gabrieli Ponikowskiej i Wiktorii Kowalskiej doprowadził do stanu 14:11. W kolejnych akcjach utrzymywało się oscylujące w granicach trzech punktów prowadzenie gospodyń. Po serii czterech z rzędu punktów wzrosło ono do sześciu punktów przewagi i tarnowianki miały piłkę setową. Mielczanki obroniły ją po akcji Julity Molendy, w kolejnej akcji mielecka przyjmująca została jednak zablokowana przez Gabrielę Ponikowską i Wiktorię Kowalską.

Trzeci set rozpoczął się od prowadzenia 5:2 Roleski Grupy Azoty. Chwilę później, po ataku Wiktorii Kowalskiej, na tablicy pojawił się wynik 8:4, a zablokowana próba Katarzyny Brydy dała tarnowiankom prowadzenie 11:6. Po czasie na prośbę trenera Mirosława Zawieracza, gospodynie zdobyły dwunasty punkt, punktowa zagrywka Dominiki Mras doprowadziła jednak do stanu 12:9 i o czas poprosił Marcin Wojtowicz. Po plasowanym ataku Pauli Czerwińskiej zrobiło się 14:12, przy zagrywce Aleksandry Gancarz tarnowianki odskoczyły na 18:12. Przy stanie 24:17 przyjezdne obroniły dwie piłki meczowe, a rywalizację w pierwszym finale zakończył autowy atak Pauli Czerwińskiej.

Roleski Grupy Azoty Tarnów – ITA Tools Stali Mielec 3:0 (25:21, 25:19, 25:19)

Roleski Grupa Azoty: Wawrzyniak, Szabó, Ponikowska, Gancarz, Kowalska, Świstek, Pawłowska (libero) oraz Nowacka

W drugim finałowym meczu ITA TOOLS Stal Mielec wygrała z drużyną z Tarnowa 3:0. Po zagrywkach Katarzyny Brydy mielczanki wygrywały 6:0, a as serwisowy Judyty Gawlak doprowadził do rezultatu 1:8. Dalsze minuty przebiegały również pod dyktando mielczanek, tarnowianki seriami traciły punkty. Po kolejnym asie serwisowym, tym razem Julity Molendy, było 12:3. Po akcji Judyty Gawlak wynik brzmiał 19:6 dla mielczanek. Zmagania w tym jednostronnym secie zakończył atak Pauliny Stroiwąs.

W drugiej partii tarnowianki prowadziły 5:1, a po punktowym bloku Gabrieli Ponikowskiej i Klaudii Świstek, na tablicy pojawił się wynik 7:2. Rywalki zmniejszyły straty do dwóch punktów, ale po dwóch punktowych zagrywkach Magdaleny Szabó tarnowianki wygrywały 13:8. Atak Julity Molendy doprowadził do rezultatu 14:13, a po asie serwisowym Sandry Szczygioł było 16:16. Przy stanie 21:21 mielczanki zdobyły dwa punkty z rzędu, a rywalizację w tej odsłonie zakończyła zepsuta zagrywka Wiktorii Kowalskiej.

Trzeci set rozpoczął się od trzech punktów przyjezdnych, po asie serwisowym Klaudii Świstek było jednak 6:3. Chwilę później notowano wynik 8:4, a po ataku Magdaleny Ociepy na tablicy pojawił się rezultat 12:8. Autowy atak Gabrieli Ponikowskiej sprawił jednak, że było 13:13, po błędzie Magdaleny Szabó mielczanki prowadziły natomiast 16:14. Punkt zdobyty z zagrywki przez Gabrielę Ponikowską pozwolił gospodyniom na wyrównanie stanu rywalizacji, a do wyniku 22:22 oba zespoły punktowały na przemian. Końcówka seta należała jednak do rywalek, a ostatni punkt zdobyła Julita Molenda, obijając tarnowski blok.

Roleski Grupy Azoty Tarnów - ITA Tools Stali Mielec 0:3 (9:25, 23:25, 23:25)

Roleski Grupa Azoty: Wawrzyniak, Szabó, Ponikowska, Gancarz, Kowalska, Świstek, Pawłowska (libero) oraz Kukulska, Cur-Słomka, Szczygieł-Głód, Ociepa, Nowacka