Zmiana w nadawaniu 23 maja

 W maju w Małopolsce nastąpi zmiana nadawania naziemnej telewizji cyfrowej.  Zmiana ma wpłynąć na lepszą jakość obrazu i dźwięku, a niebawem  ułatwić dostęp do hybrydowych usług i większej liczby programów. Jeżeli posiadany do tej pory sprzęt nie jest dostosowany do nowego standardu, można liczyć na dopłaty do nowego dekodera lub odbiornika.

 

Na 23 maja zaplanowano uruchomienie w Małopolsce nowego cyfrowego sygnału nadawania – DVB-T2/HEVC. Do jego odbioru trzeba mieć odpowiednio przystosowany odbiornik telewizyjny.  – DVB-T2/HEVC to nowy międzynarodowy standard nadawania, który pozwala na emisję większej liczby kanałów telewizyjnych, a ponadto gwarantuje lepszą jakość obrazu i dźwięku – mówi Michał Kanownik, prezes Związku Cyfrowa Polska, który w Polsce reprezentuje sektor cyfrowy i nowych technologii. – Standard ten, pod warunkiem połączenia z internetem, umożliwia również odbiorcom dostęp do nowych funkcji tzw. telewizji hybrydowej, takich jak zatrzymywanie trwającego programu na żądanie, udział w głosowaniach za pomocą pilota czy wyświetlanie dodatkowych informacji o aktorach występujących w emitowanej produkcji. Jednak, aby móc skorzystać z jej zalet, trzeba najpierw do tego dostosować domowe odbiorniki telewizyjne. Ci, którzy do tej pory tego nie zrobili wraz z wyłączeniem starego standardu nadawania i jednoczesnym włączeniem nowego, zostaną pozbawieni większości programów telewizyjnych – przestrzega Michał Kanownik.

Eksperci Cyfrowej Polski przygotowali specjalny krótki poradnik dla konsumentów po świecie z DVB-T2. Przede wszystkim jednak uspokajają, że nie każdy odbiornik trzeba od razu wymieniać. Ci telewidzowie, którzy kupili telewizory wyprodukowane po 2019 roku, mogą spać spokojnie. Jednak osoby posiadające starsze odbiorniki (nawet te nowoczesne, z płaskim ekranem) powinny sprawdzić, czy ich sprzęt jest dostosowany do odbioru nowego standardu. Wystarczy zajrzeć na stronę www.telewizjanaziemna.pl, gdzie poprzez specjalną wyszukiwarkę można dowiedzieć się, czy dany model odbiornika telewizyjnego jest dostosowany do odbioru nowego standardu nadawania. – Jeśli telewizor nie może odbierać sygnału DVB-T2/HEVC, jego właściciel powinien zakupić nowy model lub specjalny dekoder – mówi Michał Kanownik i radzi, by wcześniej dobrze przemyśleć, który typ urządzenia wybrać. – To odpowiedni czas, aby pomyśleć o wymianie starszych telewizorów na nowe. Dla wielu odbiorców może to oznaczać ogromną zmianę jakościową związaną z lepszą jakością obrazu i dźwięku, czy z inteligentnym obrazem dostosowującym kolory do aktualnych warunków pomieszczenia. Technika produkcji telewizorów w ostatnich latach znacznie się zmieniła. Ekspert podkreśla, że decydując się na zakup dekodera trzeba wiedzieć, że nie pozwoli on na pełne wykorzystanie korzyści płynących ze zmiany sygnału nadawania. – Takie urządzenie umożliwi nam odbiór sygnału cyfrowego, ale np. nie poprawi ani jakości obrazu czy dźwięku – zauważa.

Każdy nowy sprzęt umożliwiający odbiór naziemnej telewizji cyfrowej w nowym standardzie, objęty jest rządowym dofinansowaniem. W przypadku dekoderów jest to wsparcie do 100 zł, zaś decydujący się na zakup odbiornika telewizyjnego można otrzymać bon o wartości 250 zł. Eksperci Cyfrowej Polski odsyłają na stronę www.gov.pl/CyfrowaTV, gdzie o przyznanie dofinansowania można złożyć wniosek online. Można to również uczynić za pośrednictwem placówek Poczty Polskiej. – Spodziewamy się, że wraz z poszerzaniem zasięgu DVB-T2/HEVC liczba zainteresowanych nowymi odbiornikami, a przy tym również wnioskami o rządowy bon będzie rosła. Mogę jednak zapewnić, że producenci i sprzedawcy są gotowi na większe zapotrzebowanie konsumentów na telewizory – mówi Michał Kanownik.

W Polsce proces przechodzenia na nowy standard nadawania odbywa się etapami i ma zakończyć się do końca czerwca.

09.05.2022
Twój komentarz:
Ankieta
Czy uważasz, że już pora na zniesienie obostrzeń związanych z pandemią?
| | | |