Nowe spojrzenie

 Ruszyła realizacja projektu „Tarnów. Nowe Spojrzenie”. Na jego realizację miasto otrzymało 15 328 498,86 zł z Norweskiego Mechanizmu Finansowego i Europejskiego Obszaru Gospodarczego. Projekt to cały pakiet przedsięwzięć, które są  skierowane w części do mieszkańców, a w części do samorządów i jednostek samorządowych.

 

3,371 miliona euro czyli 15 328 498,86 zł potrzymał Tarnów na realizację własnego projektu „Tarnów. Nowe Spojrzenie”, Pieniądze pochodzą z Norweskiego Mechanizmu Finansowego i Europejskiego Obszaru Gospodarczego. Prezydent Roman Ciepiela podpisał już z Ministrem Funduszy i Polityki Regionalnej, Grzegorzem Pudą stosowną umowę i realizacja projektu ruszyła.

Projekt „Tarnów. Nowe Spojrzenie” przeszedł pozytywnie dwa etapy kwalifikacji, zapoczątkowane jeszcze w 2019 roku. Miasto znalazło się w gronie 29 polskich miast, które otrzymały dofinansowanie, a pieniądze przeznaczone będą na dwa różne cele. Pierwszy związany jest z szeroko rozumianą kultura, drugi z programem rozwoju lokalnego. Jest to cały pakiet przedsięwzięć, który skierowany jest w części do mieszkańców, w części do samorządów i jednostek samorządowych.

Zaproponowane w projekcie przedsięwzięcia, zarówno dotyczące tzw. „miękkich” dziedzin, jak i inwestycji, dążą przede wszystkim do wykorzystania wewnętrznych potencjałów Tarnowa.

Prezydent Roman Ciepiela, który aktywnie brał udział w pracach nad każdym etapem tworzenia projektu podkreśla, że podstawowym jego celem jest likwidacja barier tłumiących lokalne impulsy rozwojowe, w szczególności poprzez prowadzenie działań wzmacniających dialog miejski i współpracę różnych środowisk. Działania te mają m.in. wspierać lokalną przedsiębiorczość i rynek pracy oraz podnosić atrakcyjność miasta jako miejsca do zamieszkania.

- Chciałbym, aby realizacja projektów ze zbioru pod hasłem „Tarnów. Nowe spojrzenie” przybliżyła nas do zakładanej wizji naszego miasta, którą można, oczywiście w dużym skrócie, sprowadzić do trzech założeń – mówi prezydent Roman Ciepiela. – Moim zdaniem powinno to być miasto dialogu i partnerskiej współpracy, tworzące poczucie wspólnotowości wśród mieszkańców, miasto wzmacniające więzi i poczucie dumy z bycia jego mieszkańcem, miasto atrakcyjne do życia, dające satysfakcję swoim mieszkańcom i przyciągające osoby podejmujące decyzje o wyborze miejsca do zamieszkania, miasto zapewniające dostępność usług publicznych i przestrzeni miejskich o wysokiej jakości. To także miasto stawiające na nowoczesną gospodarkę, generującą miejsca pracy odpowiadające aspiracjom wykształconych osób z miasta i regionu, miasto wzmacniające lokalną przedsiębiorczość, promujące wewnętrzną współpracę oraz lokalne wybory konsumenckie.

W projekcie 16 zadań z 55, opracowało osiem stowarzyszeń, fundacji i instytucji, które otrzymają na ich realizację łącznie 3 mln 142 tys. zł. Dotyczą one projektów, które będą realizowane przez: Akademię Nauk Stosowanych w Tarnowie, Stowarzyszenie Made in Tarnów, Stowarzyszenie Restauracji w Tarnowie, Polskie Forum Klimatyczne, Fundację EduMocni, Fundację Auxlilium, Izbę Przemysłowo-Handlową w Tarnowie i Komitet Opieki nad Zabytkami Kultury Żydowskiej w Tarnowie.

Otrzymanie dofinansowania nie było zadaniem łatwym, bo o pieniądze starało się 255 miast. W drugim etapie komisja konkursowa wyłoniła 50 miast, a do finału przeszło 29 miast, w tym Tarnów, który w gronie wszystkich aplikujących 255 miast zajął najwyższą lokatę, uzyskując łączną punktację 203,67.

- Oceniający jednoznacznie określili, iż tarnowski projekt był najbardziej dopracowany, spójny, najlepiej odpowiadał na obecne wyzwania i wskazywał na możliwości wykorzystania wewnętrznych potencjałów miasta. Wielkie gratulacje należą się wszystkim, którzy pracowali nad projektem – podkreśla prezydent Tarnowa.

 

12.05.2022
Twój komentarz:
Ankieta
Czy uważasz, że już pora na zniesienie obostrzeń związanych z pandemią?
| | | |