Skarby muzeum – Stanisław Westwalewicz

 Galeria Piwnica pod Trójką zaprasza 16 maja na wernisaż wystawy „Stanisław Westwalewicz - artysta, żołnierz „szlaku nadziei”. Będzie to kolejna wystawa zorganizowana w ramach nowego cyklu Skarby Muzeum Okręgowego w Tarnowie.

 

W tym roku mija 25. rocznica śmierci jednego z najwybitniejszych tarnowskich artystów, Stanisława Westwalewicza (1906-1997), oraz  80. rocznica ewakuacji Armii Polskiej ze Związku Sowieckiego.

W związku z tym w poniedziałek, 16 maja o godzinie 18.00, w siedzibie Muzeum Okręgowego w Tarnowie, Rynek 3 – Galeria „Piwnica pod Trójką” odbędzie się wernisaż wystawy „Stanisław Westwalewicz – artysta, żołnierz „szlaku nadziei”. Jest to kolejna wystawa zorganizowana w ramach nowego cyklu „Skarby Muzeum Okręgowego w Tarnowie”.

Wystawa ma charakter przekrojowy, dlatego prace dotyczą różnych okresów w malarstwie i etapów życia artysty. Cała kolekcja liczy ponad 100 prac, składają się na nią obrazy olejne i rysunki (ołówkiem, kredką, tuszem, atramentem, akwarelą) przywiezione z pobytu z Armią Andersa we Włoszech, oraz obrazy malowane w Polsce po wojnie. Kuratorem wystawy jest Bożena Szczupak. Wystawa czynna będzie do 26 czerwca.

Stanisław Westwalewicz urodził się 13 XI 1906 r. w Kozienicach koło Radomia. W roku 1933 ukończył Akademię Sztuk Pięknych w Krakowie, Wy­dział Malarstwa. W roku 1941 trafił do Armii Polskiej
gen. Andersa. Wraz z nią przeszedł kraje Bliskiego Wschodu. W 1942 roku został przeniesiony do sekcji graficznej Oddziału Oświaty w Neapolu, a następnie do Oddziału Dobrobytu Żołnierza w Rzymie. Malował wtedy bardzo barwne i dekoracyjne obrazy, których znaczną ilość przywiózł do Polski. Był jednym z założycieli Cricolo Artistico Internazionale – Międzynarodowego Koła Artystycznego zwane­go również „Art. – Club”. W 1946 roku został zdemobilizowany, rok później wrócił do kraju. Początkowo mieszkał w Kozienicach, następnie w Pilźnie. Tu rozpoczął się kolejny etap jego twórczo­ści. Malował bardzo dużo, były to malowidła ścienne, sakralne i pejzaże. Od roku 1962 mieszkał na stałe w Tarnowie. Całkowicie poświęcił się malarstwu sztalugowemu, pejzażom i martwej natu­rze. Zmarł 15 maja 1997 roku w Tarnowie, pozostawiając po sobie ogromny dorobek twórczy, na który składają się liczne polichro­mie w kościołach i kaplicach, kilka tysięcy prac: pejzaży, martwych natur, portretów, grafik i rysunków. Wziął udział w 24 wystawach zagranicznych, 60 indywidualnych i prawie 280 zbiorowych. Na­leżał do tarnowskiego okręgu Związku Polskich Artystów Plasty­ków. Otrzymał wiele odznaczeń, nagród i wyróżnień. Był bohate­rem kilku filmów i programów telewizyjnych. W 1997 roku jego imieniem nazwano ulicę w dzielnicy Zabłocie. W 2002 roku także gim­nazjum nr 8 w Tarnowie otrzymało jego imię.

 

14.05.2022
Twój komentarz:
Ankieta
Czy uważasz, że już pora na zniesienie obostrzeń związanych z pandemią?
| | | |