„Malarki z Powiśla Dąbrowskiego” to tytuł wystawy, której wernisaż odbędzie się 10 czerwca w Muzeum Etnograficznym w Tarnowie. Wystawa prezentuje wizerunki i prace nieżyjących już artystek ludowych, pochodzących z „malowanych wsi” w regionie tarnowskim. Wystawa czynna będzie do sierpnia.
W piątek, 10 czerwca o godzinie 18.00, w Muzeum Etnograficznym w Tarnowie odbędzie się wernisaż wystawy „Malarki z Powiśla Dąbrowskiego”.
Wystawa prezentuje wizerunki i prace 50. dawnych, nieżyjących już artystek ludowych, pochodzących z „malowanych wsi” w regionie tarnowskim. Ekspozycja odkrywa fragment bogatych zbiorów Muzeum Okręgowego w Tarnowie organizującego od prawie 50 już lat konkurs „Malowana Chata”. Pokazuje nie tylko piękne, unikatowe eksponaty – malowanki reprezentujące wzornictwo i styl każdej z malarek, ale także przedstawia na planszach dokumentację ich twórczości. Tworzą ją archiwalne fotografie z portretami artystek, widokami malowanych chat, wystrojem ich wnętrz oraz dekoracji artystycznych wyrobów: malowanek, wycinanek, ceramiki, tradycyjnych strojów. Ekspozycja zatrzymuje w kadrze pamięci dawny czas, upamiętnia malarki- postacie tworzące to ulotne zjawisko, promuje ich malarskie realizacje, ewoluujące i odmienne, choć motywem przewodnim zawsze pozostaje kwiat.
Dopełnieniem ekspozycji przygotowanej w salach Muzeum Etnograficznego w Tarnowie będzie prezentacja twórczości kolejnych 10 malarek starszej generacji, żyjących i tworzących w Zalipiu i okolicy. Odbędzie się ona w Zagrodzie Felicji Curyłowej w Zalipiu w ramach Konkursu Malowana Chata – edycja 59.
Kurator wystawy jest Urszula Gieroń, oprawa plastyczna Katarzyna Lasko. Wystawa czynna będzie do sierpnia.