KL Auschwitz w cieniu wojny

 Świadkowie I transportu z Tarnowa do niemieckiego obozu koncentracyjnego Auschwitz już odeszli, ale młodsze pokolenia wciąż powinny pielęgnować pamięć o tragicznych wydarzeniach z okresu II wojny światowej. Zwłaszcza, że dzisiaj hasło „Nigdy więcej wojny”, stało się niezrealizowaną przestrogą. W poniedziałek, 13 czerwca, Tarnów uczci pamięć polskich więźniów politycznych.

 

Pamięć o polskich więźniach deportowanych 14 czerwca 1940 roku I transportem z Tarnowa do niemieckiego obozu koncentracyjnego Auschwitz jest w mieście upamiętniana w szczególny sposób. Jeszcze w latach dziewięćdziesiątych XX wieku byli więźniowie KL Auschwitz licznie stawali do Apelu Pamięci przy pomniku I transportu. Ich przesłaniem było hasło: „Nigdy więcej wojny”. Dzisiaj – w osiemdziesiątą drugą rocznicę tego transportu, ta przestroga ma zupełnie inny wymiar ze względu na agresję rosyjską na Ukrainę i akty bestialstwa, barbarzyństwa oraz ludobójstwa popełnianych na narodzie ukraińskim. Świadkowie I transportu już odeszli. Młodsze pokolenia powinny pielęgnować pamięć o tragicznych wydarzenia z okresu II wojny światowej. Najpierw jednak musimy uporać się z traumą rozpoczętą 24 lutego 2022 roku.

W poniedziałek, 13 czerwca o godzinie 9.00, w Tarnowie rozpoczną się uroczystości przy pomniku I transportu do niemieckiego obozu koncentracyjnego Auschwitz. Wśród gości będą przedstawiciele stowarzyszeń i rodzin byłych więźniów KL Auschwitz oraz Państwowego Muzeum Auschwitz-Birkenau w Oświęcimiu. Będą również reprezentacje tarnowskich władz, szkół i służb mundurowych.

 

 

 

 

10.06.2022
Twój komentarz:
Ankieta
Jak oceniasz pierwsze miesiące pracy nowego samorządu Tarnowa?
| | | |