We wtorek, 14 czerwca, odbędą się konsultacje programu „Czyste powietrze w Tarnowie – założenia i realizacja”. Spotkanie, dotyczące wymiany pieca lub termomodernizacji domu, skierowane jest do właścicieli lub współwłaścicieli jednorodzinnych budynków mieszkalnych lub wydzielonych w budynkach jednorodzinnych lokali mieszkalnych z wyodrębnioną księgą wieczystą.
W najbliższy wtorek, 14 czerwca, w godzinach. 11.30 – 14.00, w Zakątku Spycimira Leliwity - obok Multimedialnego Centrum Artystycznego przy ul. Wałowej 25 – odbędą się konsultacje programu „Czyste powietrze w Tarnowie – założenia i realizacja”. Konsultacje organizowane są przez Urząd Miasta Tarnowa w ramach działań tarnowskiego punktu konsultacyjno-informacyjnego programu „Czyste Powietrze”, który umożliwia dofinansowanie do wymiany starego, nieefektywnego pieca oraz termomodernizacji domu. Spotkanie adresowane jest do właścicieli lub współwłaścicieli jednorodzinnych budynków mieszkalnych lub wydzielonych w budynkach jednorodzinnych lokali mieszkalnych z wyodrębnioną księgą wieczystą.
Celem Programu jest poprawa jakości powietrza oraz zmniejszenie emisji gazów cieplarnianych poprzez wymianę źródeł ciepła i zwiększenie efektywności energetycznej budynków mieszkalnych. W ramach działań wspierających poprawę jakości powietrza w Tarnowie, mieszkańcy miasta będą mogli uzyskać informacje na temat obowiązującej od 1 lipca 2017 r. uchwały „antysmogowej” i zmian, które wejdą w życie od początku przyszłego roku. Dotyczyć będą one całkowitego zakazu użytkowania tzw. „kopciuchów”, czyli bezklasowych kotłów na węgiel lub drewno.
Należy przy okazji pamiętać, że każdy właściciel lub zarządca budynku mieszkalnego i niemieszkalnego, w którym znajduje się źródło ciepła o mocy do 1 MW, jest zobowiązany złożyć deklarację dotyczącą sposobu ogrzewania budynku. Termin złożenia deklaracji dla budynków istniejących przed 1 lipca 2021 roku mija 30 czerwca.