Nowy dom w nowym domu.
600 tysięcy złotych kosztował remont i modernizacja Domu Dziecka nr 2 przy ulicy Chyszowskiej w Tarnowie. Dzieci zyskały m.in. dodatkowe sypialnie, łazienki, garderoby i salę gimnastyczną, a przebudowa umożliwiła wygospodarowanie nowych powierzchni zaadoptowanych na pomieszczenia niezbędne w tego typu placówce.
Dom Dziecka nr 2 przy ulicy Chyszowskiej dzięki pieniądzom z Urzędu Miasta Tarnowa został wyremontowany i zmodernizowany. Prace obejmowały m.in. remont pomieszczeń, które wcześniej zajmowała Poradnia Neurologiczna dla dzieci. Dzięki adaptacji tej powierzchni powstały dodatkowe sypialnie, łazienki i garderoby, pokoje do nauki, pokoje z aneksami kuchennymi, świetlice, pokój dla dzieci chorych, pokój dla psychologa i logopedy oraz pokoje dla odwiedzających i toaleta przystosowana dla osób niepełnosprawnych. Modernizacji uległ także sam Dom Dziecka, gdzie urządzona została sala gimnastyczna, powiększony gabinet lekarski, przeorganizowana część administracyjna. Doposażono aneksy kuchenne, łazienki, sale terapeutyczne i pokój do wypoczynku. Cały obiekt kompleksowo dostosowano do wymogów ochrony przeciwpożarowej.
Dom Dziecka nr 2 jest placówką opiekuńczo wychowawczą typu socjalizacyjnego, przeznaczoną dla 30 dzieci. Przyjmowane są tu dzieci od dnia urodzenia do 13 roku życia. Jeżeli dziecko nie ma możliwości powrotu do rodziny naturalnej lub umieszczenia w rodzinie adopcyjnej bądź zastępczej, pozostaje w placówce do 18 roku życia, lub dłużej, jeżeli kontynuuje naukę szkolną. Obecnie w placówce są dzieci w wieku do 16 lat. W Domu Dziecka przebywają również dzieci niepełnosprawne, jeśli nie ma uzasadnionych przeciwwskazań. Obecnie, na bazie przebudowanego i zaadoptowanego budynku planowane jest przekształcenie Domu Dziecka w placówkę opiekuńczo – wychowawczą w skład której będzie wchodzić: Placówka Opiekuńczo – Wychowawcza dla 14 dzieci w wieku do 5 lat, oraz dwa samodzielne mieszkania po 10 miejsc każde, prowadzone systemem rodzinkowym. Wprowadzenie dla dzieci starszych rytmu życia zbliżonego do domowego, ze zwykłymi, codziennymi czynnościami i obowiązkami, pomaga uczyć je zachowań rodzinnych i społecznych, które wcześniej czy później zabiorą na swoją własną, samodzielną drogę. Ponadto kameralne warunki mieszkaniowe sprzyjają integracji wielowiekowej i koedukacyjnej w grupie dzieci. To z kolei wyzwala w nich postawy opiekuńcze wobec młodszych, a młodszym daje potrzebne poczucie bezpieczeństwa i ciepła. Tym samym wszystkie dzieci uczą się współodpowiedzialności za cały „dom”, za jego estetykę i panującą w nim atmosferę. Istotnym założeniem tego typu placówki jest troska o to, aby rodzeństwa nie były rozdzielane. Praca wychowawcza z dziesięcioosobową grupą pozwoli na lepsze zaspokojenie potrzeb rozwojowych dzieci, w tym bezpieczeństwa i stałości. Potrzeby te zaspokajane są dzięki możliwości nawiązania pozytywnej bliskiej relacji z osobą dorosłą – wychowawcą będącym namiastką mamy czy taty, posiadaniu własnego pokoju, rzeczy osobistych oraz innych przedmiotów ważnych dla dziecka.
Placówkę oprócz Urzędu Miasta wspierają także sponsorzy. Laureatka nagrody im. Tertila za najlepszą pracę magisterską,
Agnieszka Ścigała przekazała Domowi Dziecka nr 2 całe finansowe wyróżnienie jakie otrzymała za zwycięstwo w konkursie. Pieniądze zostały przeznaczone na zakup dwóch komputerów, które trafiły do nowo powstałej sali komputerowej.
07.12.2009