Wolność za list.

Ręcznie pisane listy w obronie konkretnych osób prześladowanych i więzionych za przekonania, to sposób w jaki członkowie Amnesty International próbują odmieniać losy najsłabszych i najbardziej zapomnianych. I nie są to wcale próby bezowocne. Ubiegłoroczna akcja doprowadziła do uwolnienia Jestiny Mukoko, pokojowej działaczki z Zimbabwe.

11 grudnia w III Liceum Ogólnokształcącym w Tarnowie w godzinach od 8.00 do 16.00 odbędzie się X Maraton Pisania Listów. Maraton jest częścią międzynarodowej akcji Amnesty International, a idea zrodziła się w 2001 roku w Polsce. Hasłem tegorocznego maratonu jest „Zostań obrońcą praw człowieka”, a uczestnicy pisać będą listy w obronie konkretnych osób, których prawa, życie lub zdrowie są zagrożone. Ubiegłoroczna akcja przyniosła wymierny efekt w postaci uwolnienia pokojowej działaczki z Zimbabwe Jestiny Mukoko, której postawiono bezsensowny zarzut szkolenia zbrojnej opozycji. W tym roku listy związane będą m.in. z Ritą Mahato z Nepalu, która organizuje pomoc medyczną kobietom – ofiarom przemocy, co powoduje szykany i groźby, oraz z Nguyenem Van Dai, wietnamskim prawnikiem i obrońcą praw człowieka, skazanym na 15 lat więzienia za „propagandę przeciwko państwu”.
W zeszłym roku podczas Maratonu Pisania Listów Amnesty International na całym świecie napisano 295 tysięcy apeli, a w Polsce 78 843 listów w obronie prześladowanych i represjonowanych. W ciągu dziesięciu lat napisanych zostało ponad milion listów, które dały wolność dziesiątkom osób.
09.12.2009
Twój komentarz:
Ankieta
Czy jesteś za przywróceniem handlu w niedziele?
| | | |