Rocznice przełomu sierpnia i września

 Rocznicowe spacery historyczne, X Festiwal Niepodległości i Dnia Solidarności i Wolności, a także targi ofert organizacji pozarządowych dla młodzieży. Na wszystkie te wydarzenia zaprasza Fundacja Pro Patria Semper.

 

Fundacja Pro Patria Semper zaprasza na X Festiwal Niepodległości i Dnia Solidarności i Wolności, którego inaugurację zaplanowano na 30 sierpnia w Amfiteatrze Letnim w Tarnowie.  O godzinie 17.00 ruszy panel dyskusyjny „Czy i komu potrzebne jest dziś dziedzictwo Solidarności?” z udziałem dziennikarzy, nauczycieli i młodych działaczy organizacji pozarządowych. W planach jest także spotkanie z tarnowskimi weteranami „S”. O godzinie 18.30 rozbrzmi muzyka, a na scenę wyjdzie grupa Recepcja. Równolegle trwać będą organizowane przez fundację targi ofert organizacji pozarządowych dla młodzieży „Młodzi ON”.

Zanim jednak rozpocznie się Festiwal, fundacja zaprasza na spacer historyczny na mogiły pierwszych ofiar II wojny światowej, w 83. rocznicę wybuchu niemieckiej bomby na tarnowskim dworcu. Spacer będzie hołdem oddanym pierwszym ofiarom największej ze światowych wojen. Tym, które zginęły w wyniku zamachu na dworcu i upamiętnione zostały imiennie tablicą na krzyskim cmentarzu, ale także innym ofiarom pierwszych, już regularnych działań wojennych, z początku września 1939 roku  z Tarnowa i okolic, które znalazły na krzyskiej nekropolii miejsce swojego wiecznego spoczynku. - Serdecznie zapraszamy do udziału wszystkich, którzy chcą poszerzyć swą wiedzę o tarnowskich ofiarach niemieckiej agresji i innych planowych zbrodni dokonywanych przez Niemców na naszych rodakach, w tym na dzielnych tarnowiankach, które zaangażowały się w ruch oporu wobec brunatnego totalitaryzmu – można przeczytać na fanpage’u organizatorów. Spacer odbędzie się 28 sierpnia na Cmentarzu Komunalnym w Tarnowie-Krzyżu. Zbiórka przy kaplicy o godzinie 18.30.

12 września natomiast, o godzinie 16.00, w rocznicę dwóch tarnowskich transportów do KL Ravensbruck, odbędzie się nabożeństwo w Sanktuarium Matki Bożej Szkaplerznej na tarnowskim Burku. Po nim zaplanowano spacer historyczny na mogiły więźniarek największego niemieckiego obozu koncentracyjnego dla kobiet, pochowanych na Cmentarzu Starym w Tarnowie.

 

26.08.2022
Twój komentarz:
Ankieta
Jak oceniasz pierwsze miesiące pracy nowego samorządu Tarnowa?
| | | |