Czas do szkoły

 Ponad 18 tysięcy uczniów kształcić się będzie w nowym roku szkolnym w 36 tarnowskich placówkach oświatowych. Jak co roku, miasto dołoży finansowo do edukacji. W tym roku będzie to kwota 134 miliony złotych.

 

W Tarnowie 1 września w szkołach podstawowych po raz pierwszy szkolny dzwonek usłyszy 755 dzieci, w tym 25 dzieci spoza Tarnowa (dane bez szkół specjalnych i Zespołu Szkół Muzycznych). Najwięcej małych uczniów będzie uczęszczać do szkoły podstawowej nr 17, 24 i nr 8 – tam w szkolnych ławkach pierwszy raz zasiądzie ponad 90 dzieci. Od nowego roku naukę rozpoczynają głównie siedmiolatkowie – będzie ich 727, ale w podstawówkach pojawi się też szesnaścioro ośmiolatków, dziewięcioro sześciolatków i troje dziewięciolatków. W szkołach podstawowych będzie działać 319 oddziałów. To daje prawie 8 tysięcy uczniów, średnio w każdej klasie od 23 do 25 dzieci.

Ponad 3,5 tysiąca absolwentów podstawówek aplikowało do tarnowskich szkół średnich w pierwszym terminie. Ze względu na bardzo duże zainteresowanie, miasto postanowiło zwiększyć liczbę dostępnych oddziałów w pierwszym etapie naboru z 80 do 84 – to około 120 miejsc więcej. - Patrząc jak duże jest zainteresowanie podjęliśmy decyzję o zwiększeniu liczby uczniów niektórych oddziałów w szkołach, gdzie liczba kandydatów oraz zdobytych przez nich punktów była największa – mówi Bogumiła Porębska, zastępczyni prezydenta Tarnowa.

Po pierwszym naborze okazało się, że zainteresowanie tarnowskimi placówkami było tak duże, że miejsc dalej brakowało. W naborze uzupełniającym powstało sześć kolejnych klas. W efekcie w Tarnowie zostało utworzonych 90 klas pierwszych szkół ponadpodstawowych – 45 w liceach, 35 w technikach oraz 10 w szkołach branżowych. Najwięcej klas pierwszych powstało w III LO – dziewięć. W I i IV LO oraz Zespole Szkół Technicznych i Zespole Szkół Budowlanych będzie po siedem klas pierwszych. Po sześć oddziałów otworzą: Centrum Kształcenia Zawodowego i Ustawicznego, Zespół Szkół Ekonomiczno-Gastronomicznych oraz Zespół Szkół Mechaniczno-Elektrycznych.

We wszystkich miejskich szkołach ponadpodstawowych uczyć się będzie ponad 10 tysięcy 200 uczniów w 320 oddziałach.

Z budżetu Tarnowa od lat dokłada się do edukacji spore kwoty, a według wstępnych szacunków, w tym roku nie będzie inaczej. Koszty utrzymania szkolnictwa w roku 2022 mają się zamknąć kwotą prawie 379 milionów złotych, z czego subwencji, dotacji i dochodów ma być 236 milionów złotych. Pozostała kwota, prawie 134 miliony złotych, pochodzić będzie z budżetu miasta, czyli portfeli tarnowian.

W tarnowskich szkołach siedmioro nauczycieli złożyło wniosek o odejście na emeryturę. Wypowiedzenie wręczono 60 pedagogom, z czego 29 skorzysta dodatkowo z odejścia na emeryturę.

 

31.08.2022
Twój komentarz:
Ankieta
Jak oceniasz pierwsze miesiące pracy nowego samorządu Tarnowa?
| | | |