Po KUL czas na PAT

W końcu sierpnia sejmowa Komisja Edukacji, Nauki i Młodzieży przyjęła poselski projekt ustawy o nowym sposobie finansowania Papieskiej Akademii Teologicznej w Krakowie. Senacka Komisja Nauki, Edukacji i Sportu w pełni poparła projekt.

26 sierpnia sejmowa Komisja Edukacji, Nauki i Młodzieży przyjęła poselski projekt ustawy o zmianie ustawy o finansowaniu Papieskiej Akademii Teologicznej w Krakowie. Na mocy obowiązujących wcześniej przepisów PAT korzystała dotacji budżetowych, ale z wyłączenia finansowania inwestycji. Celem obecnej regulacji jest zrównanie tej uczelni w dostępie do dotacji i innych środków pochodzących z budżetu państwa z uczelniami publicznymi. O wsparcie dla inicjatywy finansowania krakowskiej uczelni z budżetu zwrócił się do parlamentarzystów kardynał Stanisław Dziwisz, kanclerz PAT. Metropolita napisał do nich, że rządowa pomoc należy się Akademii ze względu na doznane za czasów PRL krzywdy. Projekt ustawy o nowym sposobie finansowania PAT poparło 120 posłów z PO, PiS i PSL. W 2008 roku parlament wprowadził podobne zmiany w przypadku Katolickiego Uniwersytetu Lubelskiego.
Nową inicjatywę gorąco popiera tarnowski senator Kazimierz Wiatr z Prawa i Sprawiedliwości. W swoim wystąpieniu senator podkreślił, że Papieska Akademia Teologiczna, podniesiona w czerwcu tego roku przez Papieża Benedykta XVI do rangi Uniwersytetu Papieskiego Jana Pawła II, to szczególne wyróżnienie dla Polski, bo uniwersytety papieskie poza Rzymem są tylko dwa – Salamanca w Hiszpanii i Kraków w Polsce. - Obecnie Papieska Akademia Teologiczna w rankingu uczelni akademickich jest na piętnastej pozycji, a rankingu uniwersytetów na siódmej. Trzeba powiedzieć o bardzo szerokim spektrum kierunków kształcenia i badań naukowych. To nie tylko teologia, ale też wychowanie w rodzinie, dziennikarstwo, polityka społeczna, a także kierunki unikatowe – Uniwersytet Papieski jako jedyny w Polsce, we współpracy z Akademią Muzyczną kształci w zakresie muzyki kościelnej – mówi senator Wiatr.
Władze PAT podkreślają, że nowy sposób finansowania nie będzie stałym obciążeniem dla budżetu państwa. Uczelnia chce mieć tylko możliwość ubiegania się o pieniądze na inwestycje. Najpilniejsze z nich to nowy gmach dydaktyczny, akademik i centrum sportowe. - Uniwersytet Papieski Jana Pawła II rozpoczął trudną inwestycję budowy nowego Kampusu.(...) Myślę, że mogę z podniesionym czołem powiedzieć, że zabiegałem o każde pieniądze dla szkolnictwa wyższego i dla każdego podmiotu. Dlatego uważam, że mam prawo także dzisiaj mówić o tym, że dostęp do środków inwestycyjnych dla Uniwersytetu Papieskiego jest niezwykle ważny – mówi Kazimierz Wiatr. - Dotacje z budżetu państwa nie kolidują z ustawą o stosunku państwa do Kościoła, która mówi, że inwestycje sakralne i kościelne są finansowane ze środków własnych. W konkordacie jest zapis, w którym mowa, że Papieska Akademia Teologiczna w Krakowie i Katolicki Uniwersytet Lubelski są dotowane przez państwo.
09.12.2009
Twój komentarz:
Ankieta
Czy jesteś za przywróceniem handlu w niedziele?
| | | |