To pierwsze takie miejsce na mapie tarnowskich atrakcji – centrum nauki i techniki. Za tydzień, 9 września, tajemnice Pasażu Odkryć zostaną odkryte, a przez dwa kolejne dni będzie można bezpłatnie dotknąć nauki.
W piątek, 9 września, otworzy się tarnowskie centrum nauki i techniki czyli Pasaż Odkryć. Dzisiaj, podczas konferencji prasowej, odsłonięto nieco rąbka tajemnicy, prezentując m.in. interaktywną wystawę z unikalną osią tematyczną i specjalnie przygotowaną ścieżką dźwiękową, ponad 20 eksponatów utrzymanych w retro futurystycznej konwencji, 5 profesjonalnie wyposażonych pracowni i małe, ale jakże efektowne planetarium. - Odnowiliśmy zabytkowy budynek, a jednocześnie wprowadziliśmy funkcje, które mają popularyzować naukę, próbować odpowiedzieć na pytania zadawane przez każdego, kto interesuje się dlaczego coś działa, skąd się wzięliśmy, jak powstał wszechświat, dokąd zmierzamy – mówi o nowo powstałym miejscu prezydent Tarnowa, Roman Ciepiela. - Dla jednych będą to odkrycia zupełnie nowe, a dla innych uzupełnianie swojej wiedzy. Natomiast zastępczyni prezydenta, Agnieszka Kawa dodaje - Mamy główny cel i intencję tego miejsca – jest to przestrzeń dla młodych po to, żeby móc proces edukacji szkolnej uzupełniać o własną aktywność naukową, o zaszczepianie wśród młodych tego bakcyla myślenia i uczenia. Jest to też miejsce dla zabawy, wypoczynku i bycia z nauką za pan brat oraz do spędzania czasu dla całych rodzin.
Pierwsze piętro to zabytkowe wnętrze wypełnione eksponatami zaprojektowanymi do tego miejsca. Wszystkie wymagają interakcji. To główna przestrzeń wystawiennicza, składająca się z pięciu sal i widoku na rynek. Wszystko utrzymane zostało w konwencji retro-futuryzmu. To tam można spojrzeć przez lornetę i ujrzeć Tarnów przyszłości, sprawdzić swoją wiedzę z zakresu chemii czy wskoczyć do studni bez dna. - Planując ekspozycję chciałem, żeby ona była zawsze niepowtarzalna, zawsze wyjątkowa i zawsze pozwalała nam odróżniać się od innych przestrzeni tego typu – mówi główny koordynator projektu, Szymon Pitek,
Kolejne, drugie piętro, zajęte jest przez pięć pracowni, a każda z nich nawiązuje do postaci związanych z Tarnowem: są to pracownie: astronomiczna (Michał Heller), hi-tech (Jan Studniarski), ogólnorozwojowa (Aniela Piszowa), techniczna (Jan Szczepanik), przyrodniczo-chemiczna (Karol Olszewski). To tam będzie można ułożyć się do odpoczynku między gwiazdami, odnowić stare meble czy zasiąść do kodowania.
Przyjść, dotknąć, poznać i nauczyć się czegoś za darmo, będzie można już w przyszły weekend, w sobotę i niedzielę, 10 i 11 września od godziny 10.00 do 18.00, w ramach dni otwartych. Pasaż Odkryć przy Rynku 4 to pierwsze takie miejsce na mapie tarnowskich atrakcji – centrum nauki i techniki z bogatą propozycją na spędzanie czasu wolnego.
Dodatkowo na niedzielę zapowiadają się ciekawe wykłady naukowców z Centrum Kopernika Badań Interdyscyplinarnych Uniwersytetu Jagiellońskiego. W czasie wykładów będzie można usłyszeć Łukasza Kwiatka, który o godzinie 15.00 wprowadzi w temat „Wychowane na człowieka – o małpach, które myślały, że są ludźmi". Godzinę później, dr hab. Mateusz Hohol przybliży w świat pełen liczb „Gdy umysł matematyczny działa słabiej: o problemach z uczeniem się matematyki i tym, jak sobie z nim radzić”. Wykłady zamknie o godzinie 17.00 dr Łukasz Lamża pytaniem „Kiedy roboty zaczną myśleć? A może już myślą?”.
Wykłady są darmowe, ale liczba miejsc jest ograniczona, obowiązują zapisy. Wejściówki można otrzymać w Biurze Obsługi Klienta Tarnowskiego Centrum Kultury.