W rocznicę stanu wojennego

Dnia 13 grudnia o godzinie 13.30 w kinie "Marzenie" z inicjatywy posła Jacka Pilcha zostanie wyświetlony spektakl Teatru Telewizji "Inka 1946". Wstęp na projekcję będzie wolny. To kolejna, po ubiegłorocznym spektaklu teatralnym, forma przypomnienia rocznicy wprowadzenia stanu wojennego, a także wydarzeń z polskich dziejów, które komunistyczne władze chciały skazać na zapomnienie.

Projekcja przedstawienia Teatru Telewizji „Inka 1946", w rocznicę wprowadzenia stanu wojennego, 13 grudnia o 13.30 w kinie „Marzenie", to kolejne już, po ubiegłorocznym spektaklu „O nim zapomnieć nie wolno. Rzecz o Łukaszu Cieplińkim" przedsięwzięcie, mające na celu wydobywanie z mroków dziejów, tych których komunistyczne władze chciały skazać na wieczne zapomnienie - Żołnierzy Wyklętych.
Inicjatorem prezentacji przedstawienia w Tarnowie jest poseł Prawa i Sprawiedliwości Jacek Pilch.
Spektakl „Inka 1946" opowiada historię śmierci Inki, niespełna osiemnastoletniej łączniczki mjr Łupaszki, na której w 1946 roku w gdańskim więzieniu na Kurkowej wykonano wyrok śmierci. Danuta Siedzikówna, ps. „Inka", po uwolnieniu z rąk NKWD przyłącza się do partyzantów jako sanitariuszka. W czasie potyczek z UB i KBW opatruje rannych z obu walczących stron, zgodnie z zasadami służby medycznej.
W lipcu 1946 roku Inka zostaje wysłana wraz z eskortującym ją kapralem „Czajką" do Gdańska. Jadący nie wiedzą, że na skutek zdrady byłej łączniczki majora Łupaszki - „Reginy", większość adresów, które znają to kontakty „spalone". Cudem unikają aresztowania w Malborku, jednak w Gdańsku, w nocy z 19 na 20 lipca - Inka zostaje aresztowana przez UB. Poddana brutalnemu śledztwu nie zdradza. W tej sytuacji zostaje pośpiesznie "osądzona" w trybie doraźnym i 28 sierpnia 1946 roku rozstrzelana. Jednym z zarzutów, jakie jej postawiono było mordowanie rannych jeńców z UB - ludzi, którym w rzeczywistości ratowała życie.
Wstęp na spektakl, aby zainteresować młodych ludzi, a osobom starszym umożliwić jego obejrzenie, będzie całkowicie darmowy.
10.12.2009
Twój komentarz:
Ankieta
Czy jesteś za przywróceniem handlu w niedziele?
| | | |