2 czerwca 1971 roku, przy ulicy Traugutta w Mościcach otwarto Zakładowy Dom Kultury. Obchody jubileuszu 50 lat działalności miały się odbyć w ubiegłym roku, ale plany pokrzyżowała pandemia. W niedzielę, 2 października, Centrum Sztuki Mościce zaprasza więc na, o rok spóźnioną, galę jubileuszową.
2 czerwca 1971 roku przy ulicy Traugutta w Mościcach otwarto Zakładowy Dom Kultury. Inwestorem były Zakłady Azotowe, a budowniczymi pracownicy Zakładowego Samodzielnego Oddziału Wykonawstwa Inwestycyjnego, a nawet ich rodziny (odbywało się to w ramach czynu społecznego). Dom kultury w Mościcach wybudowano na bazie projektu architektonicznego przygotowanego dla zabudowy Zakopanego - skośne dachy i drewniane obicia nawiązywały do tamtejszej stylistyki. Budynek ten miał spełniać aspiracje kulturalne mieszkańców Mościc, Tarnowa i okolic - głównie pracowników „Azotów” i ich rodzin. Powstał potężny obiekt z salą widowiskowo-kinową na 632 miejsca, kawiarnią i biblioteką, która liczyła wówczas 33 tysiące woluminów oraz tarasem widokowym. Hol główny, prawie całkowicie przeszklony, mógł pełnić rolę galerii sztuki. Całkowita powierzchnia użytkowa wyniosła 3 800 m2, zaś kubatura 27 tys. m3.
Przeniosła się tam niemal cała rozproszona dotąd działalność kulturalna z Mościc i nie tylko. W zakładowej placówce prowadzone były zajęcia ze śpiewu, tańca, baletu i gry na instrumentach. Spotykały się tam m.in. kluby modelarzy, fotografików, mandolinistów, hafciarek, elektroników. Trenowały młodzieżowe zespoły bigbitowe, chór męski Harmonia, Zespół Pieśni i Tańca „Świerczkowiacy” wraz z ludową kapelą, kabaret Osesek, teatr pantomimy, a działalność estradową prowadziły takie zespoły jak Czarne Jaskółki, Błękitni, Cumulusy czy Filipy.
Megafony rozsiane po całych Mościcach, przez lata tworzyły radiowęzeł rozgłośni radiowej. Redakcja „Tarnowskich Azotów” informowała mieszkańców o nowościach kinowych, koncertach, festynach i wszelkich aktualnościach kulturalnych. Megafony były użytkowane do wczesnych lat 90. minionego stulecia.
Pierwszą cykliczną plenerową imprezą kulturalną była „Niedziela w Świerczkowie”, zainicjowana w lipcu 1971 roku. Od 1972 roku ZDK, dysponujący już doskonałą salą koncertową, rozpoczął współpracę z Filharmonią Krakowską, dzięki której organizowano koncerty muzyki poważnej. Podczas jednego z nich, w Mościcach gościł m.in. światowej sławy kompozytor Krzysztof Penderecki. W 1973 roku wprowadzono cieszący się dużą popularnością program „Niedziela z tatusiem”. Odbyło się 117 edycji tego przedsięwzięcia, które w tym roku doczekało się kontynuacji.
W połowie lat 70-tych, kiedy wprowadzono pierwsze wolne soboty, ZDK wraz z zakładową gazetą „Tarnowskie Azoty” wprowadził cykl imprez „Wolne soboty z Tarnowskimi Azotami”. Były to festyny na terenach zielonych połączone z kiermaszami i występami zespołów artystycznych. W latach 80-tych dużą popularnością w zakładowej placówce kulturalnej cieszyły się „Dialogi z historią” prowadzone przez prof. Aleksandra Krawczuka, pracownika naukowego Uniwersytetu Jagiellońskiego, wybitnego znawcy kultury starożytnej.
DK „Azotów” został uznany za modelowe centrum kultury działające w centrum przemysłowym. Sam budynek wielokrotnie przechodził remonty, doczekał się również znacznej przebudowy wnętrza i kształtu dachu. Wyposażony został w nowoczesny osprzęt oświetleniowy i dźwiękowy.
Kiedy Zakłady Azotowe stały się spółką Skarbu Państwa i przeszły prywatyzację kapitałową, postanowiły znaleźć takiego właściciela dla swojego domu kultury, który będzie gwarantował, że działalność w tym pięknym obiekcie nie będzie wygaszana. Wybór padł na samorząd województwa małopolskiego.
Obchody 50-lecia powstania w Mościcach domu kultury, które planowane były na ubiegły rok, utrudniła pandemia koronawirusa. Postanowiono więc rozłożyć je się na dwa lata. Cykl wydarzeń rozpoczęła akcja muzyczna – koncert na pięćdziesiąt instrumentów, w którym mógł wziąć udział każdy chętny. Zakończenie obchodów zwieńczy uroczysta gala jubileuszowa, która w Centrum Sztuki Mościce odbędzie się w niedzielę, 2 października o godzinie 17.00. Patronat honorowy nad wydarzeniem objął Marszałek Województwa Małopolskiego Witold Kozłowski.
W programie gali znalazły się część oficjalna uroczystości i część artystyczna, w której wystąpią Orkiestra Filharmonii Krakowskiej i Zespół Pieśni i Tańca Świerczkowiacy.
Bilety w cenie 25 zł są do nabycia w kasie CSM