Rocznie, w wyniku samobójstwa, w Polsce ginie dwa razy więcej osób niż w wypadkach samochodowych. 10 września obchodzony jest Światowy Dzień Zapobiegania Samobójstwom. Z akcją społeczną, która ma na celu uświadomienie problemu i uwrażliwienie na niepokojące sygnały, ruszył tarnowski szpital św. Łukasza.
10 września obchodzony jest Światowy Dzień Zapobiegania Samobójstwom.
Święto zainicjowane zostało w 2003 roku przez Międzynarodowe Towarzystwo Zapobiegania Samobójstwom we współpracy z Światową Organizacją Zdrowia i Światową Federacją Zdrowia Psychicznego. W Polsce Światowy Dzień Zapobiegania Samobójstwom organizowany jest od 2018 roku przez Polskie Towarzystwo Suicydologiczne w ramach kampanii społecznej „Życie warte jest rozmowy”. Celem tego dnia jest zwiększenie świadomości społecznej w zakresie tematyki samobójstw i wsparcie psychologiczne dla osób, u których pojawiają się myśli samobójcze. Problem coraz częściej dotyczy młodych osób, które podejmują próby samobójcze. Do tej pory najmłodsze z nich miało 8 lat. Niestety, nadal panuje przekonanie, że dzieci nie odbierają sobie życia i nie mają myśli samobójczych. Tymczasem dzieci i młodzież mają myśli samobójcze i popełniają samobójstwa. Nie wolno bagatelizować żadnego sygnału. Należy rozmawiać, pytać i nie oceniać, ale reagować.
W związku ze Światowym Dniem Zapobiegania Samobójstwom, w Szpitalu Wojewódzkim im. św. Łukasza w Tarnowie ruszyła akcja społeczna. Ma ona na celu zwrócenie uwagi na symptomy mogące świadczyć o zaburzeniach psychicznych i poważnej chorobie oraz przedstawienie możliwości pacjentom, jakie dają Centra Zdrowia Psychicznego. Na zaproszenie kierowniczki Oddziału Psychiatrycznego, specjalisty w dziedzinie psychiatrii, lek. Ines Szczepańskiej, ambasadorkami akcji zostały Małgorzata Janczak – pacjentka oraz autorka książki „O depresji – rozmowy bez wstydu” oraz aktorka, Agnieszka Judycka.
W tarnowskim szpitalu, w ramach pilotażowego programu, zostało utworzone Centrum Zdrowia Psychicznego. W jego skład wchodzą: Oddział Psychiatryczny, Oddział Dzienny Psychiatryczny, Poradnia Zdrowia Psychicznego, Zespół Leczenia Środowiskowego oraz Punkt Zgłoszeniowo–Koordynujący. Ten ostatni to miejsce, w którym dochodzi do pierwszego kontaktu z pacjentem i ewentualnej kwalifikacji do dalszego leczenia ambulatoryjnego lub stacjonarnego. Każda osoba chcąca skorzystać z pomocy Centrum Zdrowia Psychicznego powinna więc skontaktować się z Punktem Zgłoszeniowo-Koordynacyjnym, który jest czynny od poniedziałku do piątku, w godz. 8.00-18.00 (tel. 14 631 51 35).