Tarnowskie Centrum Kultury zaprasza w piątek, 14 października, na pokaz filmu dokumentalnego „Syndrom Hamleta". Projekcja filmu obędzie się w ramach przeglądu najlepszych polskich dokumentów, który organizowany jest przez Krakowską Fundację Filmową.
W piątek, 14 października o godzinie 19.45, w tarnowskim kinie Marzenie odbędzie się kolejna projekcja w ramach współpracy z Krakowską Fundacją Filmową. Tym razem pokazany zostanie dokument, który zwyciężył ostatni Krakowski Festiwal Filmowy – „Syndrom Hamleta", w reżyserii Elwiry Niewiery i Piotra Rosołowskiego. Po projekcji filmu odbędzie się spotkanie z Piotrem Rosołowskim.
„Syndrom Hamleta”: kilka miesięcy przed rosyjską inwazją na Ukrainę grupa młodych ludzi przygotowuje spektakl, w którym Szekspir przemówi językiem ich własnych wątpliwości i marzeń. Stoją za tym różne doświadczenia „generacji Majdanu". Z biegiem czasu jedni przepracowują traumy po powrocie z wojny w Donbasie, inni mierzą się z pytaniami, o co tak naprawdę toczy się ukraińska walka i jak powinien zmienić się ich kraj. Życie, teatr i kino na moment stają się jednym, a widzowie są świadkami emocjonującej psychodramy. „Być albo nie być" – w warunkach wojennych te słowa nabierają zupełnie nowych odcieni.
Piotr Rosołowski, reżyser i operator. Urodził się w 1977 roku. Jest absolwentem Wydziału Radia i Telewizji w Katowicach oraz stypendystą Academy of Media Arts w Kolonii. Współautor nominowanego do Oscara dokumentu "Królik po berlińsku" a także współreżyser filmu "Książę i Dybuk" nagrodzonego na 74 Festiwalu Filmowym w Wenecji. Jest autorem zdjęć do wielu nagradzanych filmów dokumentalnych i fabularnych m.in. nominowanego do Oscara krótkometrażowego filmu "On the Line" w reżyserii Reto Caffi. Laureatem nagrody Młodego Kina Niemieckiego w 2020, a także Stowarzyszenia Autorów Zdjęć Filmowych oraz PSC oraz American Cinematographer Magazine Award za zdjęcia do filmu dokumentalnego "Ściana cieni" w reżyserii Elizy Kubarskiej.
W kolejnych miesiącach zaprezentowane zostaną dokumenty: "Głos" Dominiki Montean-Pańków o jezuickim nowicjacie oraz "Bóg i Wojownicy Lunaparków" Bartłomieja Żmudy, którego bohaterem jest mężczyzna starający się nawrócić własnego ojca.
Bilety na projekcję kosztują 10 zł.