Główne wydarzenia Festiwalu Niepodległości

 Fundacja Pro Patria Semper zaprasza w dniach 25- 28 listopada na cykl otwartych imprez, składających się na główny blok 10. edycji Festiwalu Niepodległości. Organizatorzy zapraszają na konferencję popularnonaukową, koncert galowy z przyznaniem nagród „Pryzmat Tarnowski”, odsłonięcie tablicy i otwarcie wystawy oraz na spotkanie z autorką książki „Harcerki z Ravensbrück”.

W Tarnowie trwa jubileuszowa, 10.edycja Festiwalu Niepodległości. Główne wydarzenia odbędą się w dniach 25 – 28 listopada i do udziału w nich zaprasza Fundacja Pro Patria Semper.

W piątek, 25 listopada o godzinie 10.00, w Akademii Nauk Stosowanych rozpocznie się konferencja zatytułowana „Steczkowski, Witos, Nowak i inni. Tarnów i region tarnowski jako matecznik pionierów niepodległości i kuźnia kadr władz centralnych II RP”. Przedsięwzięcie realizowane jest dzięki pomocy finansowej Fundacji BGK w 160. rocznicę urodzin Jana Kantego Steczkowskiego, urodzonego w Dąbrowie Tarnowskiej premiera Królestwa Polskiego, ministra skarbu w kilku rządach, pierwszego prezesa BGK.
W niedzielę, 27 listopada o godzinie 17.00, również w ANS odbędzie się koncert galowy, który uświetni występ Barbary Górczewskiej Tuzel i Leszka Czajkowskiego, z gościnnym udziałem m.in. red. Tadeusza Płużańskiego. Podczas gali po raz pierwszy wręczone zostaną nagrody "Pryzmat Tarnowski".
To nagroda przyznawana przez Fundację dla osób, które w swojej codziennej aktywności publicznej kierują się interesem wspólnoty, przyczyniając się do jej systematycznego wzmacniania oraz rozwoju miasta i regionu Wydarzeniu towarzyszyć będzie zbiórka funduszy dla mieszkańców ukraińskiego Obertyna. Uczestnicy zapoznają się ze specjalnym audiowizualnym przesłaniem, które skieruje do nich ks. Artur Zaucha, tarnowianin, obecnie proboszcz parafii w Obertynie.
W poniedziałek, 28 listopada o godzinie 14.00, na fasadzie budynku Zakładu Karnego przy                    ul. Konarskiego 2, zaplanowano odsłonięcie specjalnej tablicy pamiątkowej i otwarcie wystawy, poświęconych kilkudziesięciu tysiącom naszych rodaków, którzy przeszli przez tarnowskie więzienie, wówczas tzw. etapowe, w latach 1939-45. O godzinie 17.00, w lokalu Fundacji przy placu
Katedralnym odbędzie się natomiast spotkanie autorskie z red. Anną Kwiatkowską - Bieda, autorką nominowanego do tytułu Książki Historycznej Roku, reportażu „Harcerki z Ravensbrück”.
Na wszystkie imprezy wstęp jet wolny.

22.11.2022
Twój komentarz:
Ankieta
Czy weźmiesz udział w wyborach parlamentarnych?
| | | |