Zmniejszenie stawki podatku VAT na energię elektryczną i brak ofert spółek energetycznych w przetargach ogłaszanych przez samorządy miast i gmin na dostawy prądu to problemy, które poruszyli Samorządowcy ze Związku Miast Polskich w piśmie do premiera. Główny postulat, to obniżenie VAT do 5 proc., bo taka właśnie stawka minimalna obowiązuje w innych krajach UE.
Samorządowcy ze Związku Miast Polskich zwrócili się do rządu o zmniejszenie do 5 proc. stawki podatku VAT na energię elektryczną od 1 stycznia 2023 roku. Zwracając się do premiera Mateusza Morawieckiego, samorządowcy z ZMP zwrócili uwagę, że cena maksymalna energii została ustalona przez rząd na poziomie 785 zł/MWh, przy czym do tej stawki będzie trzeba jeszcze doliczyć 23 proc. podatku VAT. Przedstawiciele samorządów chcą obniżenia tej stawki, bo podwyżka VAT do 23 proc. jest nieuzasadniona – VAT wynosić powinien 5 proc., bowiem taka stawka minimalna obowiązuje w innych krajach UE.
Inny problem, który został poruszony przez samorządowców zrzeszonych w ZMP podczas konferencji w siedzibie Senatu to fakt, iż przedsiębiorstwa energetyczne, w tym głównie spółki Skarbu Państwa dominujące na rynku, nie biorą udziału w samorządowych przetargach na prąd. Samorządy, które nie otrzymały żadnych ofert, nie zdążą już rozpisać nowych przetargów z uwagi na przepisy prawa zamówień publicznych. W związku z tym obejmą je tzw. taryfy rezerwowe, które są znacznie wyższe. Dla spółek energetycznych oznacza to większe rekompensaty, gdyż cena energii została ustawowo zamrożona dla samorządów na poziomie 785 zł/MWh + VAT.