„Kobiecy miesiąc” w Warszawie, spacerki śladami krakowianek w Krakowie, zdrowie „Babek w kurorcie” w Sopocie – marzec w polskich miastach dedykowany jest kobietom. Tarnów postawił na sztukę kobiet i dla kobiet, ze sztukami walki włącznie.
Marzec to w polskich miastach miesiące dedykowany kobietom.
„Kobiecy miesiąc” w Warszawie poświęcony będzie głównie feminatywom, w Krakowie odbędą się m.in. spacerki śladami krakowianek, Sopot stawia na zdrowie „Babek w kurorcie”, Białystok szkoli kobiety jak bronić się przed przemocą, a Poznań promuje ambitne i odważne poznanianki.
W Tarnowie zaplanowano sporo prezentacji sztuki kobiet i dla kobiet, ze sztukami walki włącznie. Odbędą się wystawy artystek, spacery śladami znanych kobiet z przeszłości, spotkania literacko-artystyczne matek i córek, warsztaty kulinarne, koncerty, projekcje filmowe, a także happeningi.
Ogólnopolską akcję kobiecego marca wspierają i promują miasta należące do Związku Miast Polskich.
Biuro Wystaw Artystycznych w Tarnowie
„Tkanina artystyczna” – wystawa prac z archiwum Pracowni Tkaniny Artystycznej Zespołu Szkół Plastycznych w Tarnowie. Będzie można zobaczyć tkaniny wykonywane tradycyjną techniką, na krosnach lub ramach tkackich, tkaniny eksperymentalne pokazujące nieograniczone możliwości tej wyjątkowej dziedziny sztuki. Wystawa czynna do 5 marca w Multimedialnym Centrum Artystycznym, ul. Wałowa 25. Wstęp wolny
„Międzynarodowe Biennale Miniatury” – wystawa prac tarnowskich artystek: Doroty Bernackiej, Kamili Jajkowskiej, Magdaleny Miłoś. Pokonkursowe miniatury, w niepozornym formacie, zamykają całe światy artysty, są kompozycjami pełnymi fascynujących historii. Niejednokrotnie miniatury swoją głębią artystyczną potrafią przyćmić wielkoformatowe realizacje. Wystawa czynna do 12 marca w Pałacyku Strzeleckim ul. Słowackiego 1. Bilety (5, 3, 1 zł)
„10 / 10” - wystawa wybranych archiwalnych dyplomów studentów i studentek Wydziału Sztuki Akademii Nauk Stosowanych - część jubileuszu 10-lecia Wydziału Sztuki.
Wystawa czynna w dniach 9-27 marca w Multimedialnym Centrum Artystycznym, ul. Wałowa 25, wstęp wolny.
Spacer śladami tarnowianek „Ślad kobiety. Duch epoki” poprowadzi Katarzyna Kulczyk-Foszcz. Będzie to opowieść o kobietach, które poprzez swoją siłę, talenty i odwagę wpłynęły na losy mieszkańców i miasta. Wśród kobiet - bohaterek, będą zarówno arystokratki, jak i mieszczanki, kobiety biznesu, artystki... Kobiety z różnych epok, zupełnie różne, a jednak połączone w dążeniu do wyznaczonych sobie celów. Tło opowieści stanowić będą stroje, które jako symbol epoki, miały skrywać ich myśli, chęci i dążenia.
Niedziela 12 marca godz. 15.00, rozpoczęcie pod Multimedialnym Centrum Artystycznym, ul. Wałowa 25, wstęp wolny. W przypadku niesprzyjającej pogody wydarzenie odbędzie się w MCA w formie prezentacji.
„Moja matka, moja córka” - spotkanie z artystkami i promocja książki składającej się z rozmów z artystkami oraz prezentacji dzieł. Tematem spotkania będą relacje matek i córek, a także ich społeczne i kulturowe role. Przedsięwzięcie realizowane jest we współpracy z Wydziałem Sztuki Akademii Tarnowskiej. 27 marca godz. 17:00, Multimedialne Centrum Artystyczne, ul. Wałowa 25, wstęp wolny
Wernisaż wystawy „IX Salon BWA Tarnów 2023”, w którym będzie można zobaczyć prace wielu utalentowanych artystek tarnowskich. W ostatniej edycji Salonu udział wzięło ponad 60 kobiet. 31 marca godz. 18:00, BWA Pałacyk Strzelecki, ul. Słowackiego 1, wstęp na wernisaż wolny
Promocja plakatu „Uczta bogiń” projektu tarnowianki Magdy Burdzyńskiej (seria limitowana) - dostępnego w sklepie BWA w specjalnej cenie z marcowym rabatem. BWA poleca także inne wydawnictwa - albumy i katalogi o sztuce projektowane przez tarnowianki lub dotyczące sztuki tarnowskich artystek. 1-31 marca BWA Pałacyk Strzelecki, ul. Słowackiego 1
Tarnowskie Centrum Kultury
W Galerii TCK do 4 marca można oglądać wystawę fotografii Jolanty Rycerskiej „Bajki i inne historie”.
Kto ma tyle wdzięku co ja? – zapytają artyści podczas koncertu „Być kobietą”. Z okazji Dnia Kobiet wystąpią wokalno-taneczne grupy MCAS Siemacha Spot Nestor: „Przyjaciele” i „TO AIDA”. W programie znajdą się aranżacje dobrze znanych utworów Kasi Sobczyk, Karin Stanek, Tercetu Egzotycznego, Eugeniusza Bodo i innych, a także kilka układów tańca liniowego, do którego może dołączyć każda i każdy. 04 marca godz. 18.00 w Domu Kultury Westerplatte, wstęp wolny.
Kino Marzenie przygotowało dwie propozycje poświęcone kobietom. O godz.18.00 przedpremierowo film „W gorsecie”, reż. M. Kreutzer, nagrodzona w Cannes opowieść o cesarzowej Sisi – skandalistce, rewolucjonistce i najbardziej intrygującej kobiecie tamtej epoki. O godz. 20.00 pokaz „Dwa bilety do Grecji”, reż. M. Fitoussi, urocza, francuska, kobieca komedia pomyłek rozgrywającą się w malowniczej scenerii. 08 marca kinoMarzenie, bilety dla pań w specjalnej cenie 15,99 zł.
Galeria TCK wystawa „Dyplomy studentek i studentów Wydziału Sztuki Akademii Nauk Stosowanych w Tarnowie”. Prezentacja prac licencjackich z zakresu projektowania 2D i 3D, identyfikacje graficzne, wydawnictwa, projekty produktów codziennego użytku oraz animacje. Od 17 marca do 6 kwietnia.
O zdrowiu kobiet będzie można porozmawiać z Moniką Tokarską - instruktorką szwajcarskiej metody CANTIENICA®. Profilaktyka mięśni kręgosłupa i dna miednicy będzie tematem prezentacji i mini warsztatu. Mowa będzie o tym jak skutecznie radzić sobie przy: bólach kręgosłupa, kolan, barków, oraz nietrzymaniu moczu, przez prawidłową postawę ciała i trening mięśni głębokich. 15 marca godz. 19.30 – 20.30, Dom Kultury Westerplatte, wstęp wolny.
Miejska Biblioteka Publiczna
Spotkanie z pisarką Ałbeną Grabowską, autorką powieści zekranizowanej przez telewizję pt. „Stulecia winnych”. Pisarka ma w swym dorobku kilkanaście powieści dla dorosłych i młodzieży, z wykształcenia jest lekarką neurologii i epileptologii. Wydarzenie będzie tłumaczone na Polski Język Migowy i odbywa się w ramach cyklu Biblioteka COOLtura. Na spotkaniu będzie możliwość zakupu książek autorki. 3 marca godz. 18.00, filia nr 17 w Domu Kultury Westerplatte.
„Życie miałam właściwie szczęśliwe…” – spotkanie dla seniorów w Klubie „13” poświęcone Wisławie Szymborskiej – 16 marca godz. 16.00, filia nr 13, ul. Starodąbrowska 4.
Wokół „Pań na Tarnowie” – spotkanie z Krzysztofem Moskalem, autorem książki „Panie na Tarnowie” – 23 marca godz. 17.00, Czytelnia Czasopism, ul. Krakowska 4.
Centrum Usług Społecznych
Środy z profilaktyką „Zdrowe piersi są OK” - rozpoczęcie cyklu spotkań ze specjalistami – 22 marca godz. 16.30 ul. Goldhamera 3 sala nr 8.
„Fajne Babeczki” - zajęcia kulinarne dla tarnowskich kobiet. Wspólna praca w kuchni będzie okazją do integracji i miłego spędzenia czasu. 7 marca godz. 13.00, ul. Gumniska 25.
Happening „Seniorita dla Seniority”. Uczestniczki CUS Klubu Senior+ wyjdą na ulice centrum Tarnowa, aby obdarzyć kobiety serdecznym uśmiechem oraz symbolicznym upominkiem z okazji Dnia Kobiet. Drobne upominki zostaną wcześniej przygotowane przez seniorki na zajęciach organizowanych w klubie. Wyjście z murów klubu będzie okazją do integracji z lokalną społecznością. 9 marca godz. 12.30 ul. Gumniska 25 (w zależności od pogody).
Spotkanie i rozmowa o tym jak wybitne kobiety wpłynęły na bieg historii "Jedna Pani, drugiej Pani..." w Międzyosiedlowym Centrum Aktywności Senioralnej Uniwersytetu Trzeciego Wieku. 8 marca godz. 10:30.
Straż Miejska
Dzień Kobiet można świętować na wiele sposobów. Tarnowska Straż Miejska w dniu 8 marca zorganizuje zajęcia samoobrony przeznaczone dla wszystkich pań. Kobiety w kontakcie z silniejszym i „niezbyt uprzejmym mężczyzną” często stoją na straconej pozycji. Nie wiedzą, jak się bronić. Celem takich zajęć jest pokazanie paniom, co należy zrobić i jak się zachować, aby przeciwdziałać aktom przemocy. Szkolenie poprowadzi funkcjonariusz Oddziału Patrolowo-Interwencyjnego Straży Miejskiej w Tarnowie, a zarazem instruktor samoobrony i sztuk walki karate shinkyokushin Janusz Wdowiak (3 dan). Zajęcia rozpoczną się o godz. 9.00 oraz o godz. 11.00 w Pałacu Młodzieży (ul. Piłsudskiego 24)
Z uwagi na wielkość sali i efektywność szkolenia, chętne panie proszone są o wcześniejszą rezerwację do dnia 7 marca w godzinach 7.00 – 15.00, pod nr tel. 696 058 921.
Rozmowy o tym jak wybitne kobiety wpłynęły na bieg historii - środa 8 marca godz. 10:30