„Szewcy” na Dzień Teatru

 Na tegoroczny Międzynarodowy Dzień Teatru, tarnowski teatr przygotował premierę  „Szewców" Stanisława Ignacego Witkiewicza.  „Szewcy" mają podtytuł „naukowa sztuka ze śpiewkami" i właśnie ten podtytuł zainspirował reżysera Tomasza Mana do stworzenia inscenizacji muzycznej.

 

„Szewcy" Stanisława Ignacego Witkiewicza, to sztuka uznawana uznawaną za najważniejsze i najdojrzalsze dzieło artysty. Teraz „Szewcy” zagoszczą na deskach tarnowskiego teatru. Premiera zaplanowana jest na 26 marca, przy okazji Międzynarodowego Dnia Teatru.

„Szewcy" mają podtytuł „naukowa sztuka ze śpiewkami" i właśnie ten podtytuł stał się dla reżysera, Tomasza Mana, „kluczem" do interpretacji scenicznej dzieła Witkacego. Jego język jest bogaty w neologizmy, gry językowe, przekręcanie wyrazów. Piosenki zapisane przez autora są też „paliwem napędowym" do tworzenia muzyki, wydobywania muzyczności dzieła, opartej na rytmizacjach tekstu, songach, zabawach audialnych, co będzie obiektem poszukiwań twórczych. Powstanie muzyka ilustracyjna, ambientowa, wyraźnie wpływająca na klimat w spektaklu i odbiór poszczególnych scen. W trakcie sztuki obecny jest muzyczny band, składający się z aktorów grających między innymi na gitarze basowej, perkusji, ukulele, kazoo, harmonijce ustnej, dzwonkach i innych instrumentach perkusyjnych oraz gościnnie występującego pianisty Piotra Niedojadło.

„Szewcy" wyznaczają wyjątkowe miejsce w polskiej dramaturgii. Sięgano po ten utwór w momentach zwrotnych jakby szukając w nim klucza do zrozumienia aktualnej sytuacji. Sztuka, odsłaniająca mechanizm przewrotów polityczno – społecznych, nadawała się do tej roli jak żadna inna. Wizja Witkiewicza pokazuje, że świat staje się „coraz bardziej mechaniczny", i wyzbyty „metafizycznych przeżyć" zmierza ku katastrofie. Bohaterowie „Szewców" starają „dobić się" do prawdziwych pragnień, nawet je połowicznie realizują, ale stają się one źródłem osobistych klęsk. - Postaci ze spektaklu są ciekawe, każda ma coś do powiedzenia i każda ma też jakieś przesłanie. Wszyscy bohaterowie mają swoją piosenkę i stąd różne style: trochę muzyki lekkiej, kabaretowej, ale też funk, hip hop i industrial – zaznacza Tomasz Man, reżyser. Witkacy mówił przede wszystkim, żeby kochać swoje życie, bardzo indywidualnie, a nie społecznie. Postulował o to, żeby człowiek był po prostu człowiekiem. Podczas spektaklu używany jest dym sceniczny oraz efekt stroboskopowy.

Pokaz przedpremierowy odbędzie się 25 marca o godz. 18.00. Premiera 26 marca o godz. 18:. Bilety kosztują normalny: 50 zł/os., grupowy od 4 osób: 40 zł/os. Rezerwacja biletów: tel. 668 323 998, 784 976 025


02.03.2023
Twój komentarz:
Ankieta
Jak oceniasz pierwsze miesiące pracy nowego samorządu Tarnowa?
| | | |