Fizyka dla wtajemniczonych

 W Zespole Szkół Mechaniczno – Elektrycznych w Tarnowie, 23 marca po raz czwarty odbędą się Międzynarodowe Warsztaty Fizyki Cząstek Elementarnych. W tym roku, poza uczniami szkoły, w warsztatach udział wezmą uczniowie I i III LO w Tarnowie oraz uczniowie z Bochni i Sandomierza.

 

Instytut Fizyki Jądrowej Polskiej Akademii Nauk w Krakowie, przy wsparciu Komitetu Fizyki PAN, wybrał w tym roku trzy miasta, w których odbędą się Międzynarodowe Warsztaty Fizyki Cząstek Elementarnych. Wśród nich znalazł się już po raz czwarty Tarnów, a gospodarzem Warsztatów będzie Zespół Szkół Mechaniczno – Elektrycznych. Poprzednie edycje odbyły się w Tarnowie w latach 2015, 2017 i 2019 roku, a wydarzenie niezmiennie cieszy się dużym zainteresowaniem młodzieży, zarówno ze szkół z Tarnowa jak i innych miast. ZSME gościł już  uczniów z Rzeszowa, Dębicy, Brzeska, a w tym roku, udział wezmą też uczniowie I i III LO w Tarnowie oraz uczniowie ze szkół średnich z Bochni i Sandomierza.

Warsztaty Fizyki Cząstek Elementarnych pozwalają ich uczestnikom na zapoznanie się z podstawami tej dziedziny fizyki oraz metodami badań w niej wykorzystywanymi. Po wysłuchaniu wykładów, uczniowie dokonują samodzielnej analizy najnowszych danych doświadczalnych jednego z eksperymentów korzystających z akceleratora LHC lub SuperKEKB, a na zakończenie, podczas wideokonferencji, omawiają swoje wyniki z fizykami z CERN (w Szwajcarii), KEK (w Japonii) lub innego ośrodka badawczego oraz z uczniami z innych krajów, którzy wykonywali to samo ćwiczenie.

Fizyka cząstek elementarnych zajmuje się najbardziej podstawowymi składnikami materii i oddziaływaniami między nimi. Badania w tej dziedzinie prowadzone są przy użyciu akceleratorów pozwalających przyspieszać i zderzać cząstki naładowane. Największy z akceleratorów na świecie – Wielki Zderzacz Hadronów (LCH) w CERN od końca 2009 roku dokonuje pomiarów przy najwyższej energii dostępnej w laboratorium. W lipcu 2012 roku, eksperymenty ATLAS i CMS ogłosiły odkrycie nowej cząstki, bozonu Higgs'a, będącego kluczowym elementem dotąd brakującym w Modelu Standardowym oddziaływań między cząstkami. Istnienie bozonu Higgsa było postulowane w teoriach wyjaśniających niezerową masę innych cząstek. Eksperymenty na LHC dostarczyły więc potwierdzenia tej teorii, dzięki czemu ich twórcy, François Englert i Peter W. Higgs, otrzymali Nagrodę Nobla w 2013 roku. Nadal jednak pozostaje wiele niewyjaśnionych zjawisk, zwłaszcza dotyczących tzw. ciemnej materii oraz różnic między materią a antymaterią, trwają więc ich badania i poszukiwania nowych cząstek.

 

 

16.03.2023
Twój komentarz:
Ankieta
Biorąc pod uwagę infalcję i ogólną sytuację gospodarczą, sądzę, że moja sytuacja w ciągu najbliższego roku:
| | | |