Łatwiej, taniej, lepiej

 Kredyt Zero Procent na pierwsze mieszkanie, dopłata do wynajmu, podatek tylko od faktur opłaconych, składka zdrowotna płacona przez ZUS i więcej czasu na wdrażanie w życie przepisów dotyczących prawa podatkowego – to niektóre z propozycji Platformy Obywatelskiej, wpisane w jej program. O propozycjach i zmianach mówiła podczas konferencji posłanka Urszula Augustyn.

 

Na komisji infrastruktury odbyła się dyskusja nad sztandarowym projektem rządu PiS Mieszkanie Plus. Rząd obiecywał niegdyś 100 tysięcy mieszkań na tani wynajem, z dojściem do własności. Dzisiaj nad głośno ogłaszanym programem Mieszkanie Plus zapadła cisza, a najemcy czują się oszukani. W wybudowanych 18 tysiącach mieszkań czynsz nie jest wcale niski, mieszkania mają wiele usterek, a dojście do własności staje pod znakiem zapytania. Na krakowskim osiedlu składającym się z ośmiu bloków, w których 90 procent to mieszkania dwu i trzypokojowe, suma opłat to około 2000 - 2500 złotych miesięcznie. W Łowiczu lokatorzy muszą obecnie zapłacić blisko 2300 zł czynszu za 58 m2 mieszkania, a w Dębicy, za podobny metraż - 2100 zł. W Mińsku Mazowieckim czynsz za mieszkanie 66 m2 to prawie 2600 zł. W Zamościu jest to 2880 zł za 73 m2 a w Katowicach 2450 zł za 71 m2 mieszkania.  W Świdniku za 60 m2 trzeba zapłacić prawie 3000 zł, a za 44 m2 w Nowym Targu 2353 zł. Ceny nie odbiegają więc od cen rynkowych. Odpowiedzialna za budowę mieszkań spółka PFR Nieruchomości, która obiecywała, że będzie stworzona droga do własności mieszkań, dziś wycofują się z tych zapewnień.

Platforma Obywatelska rusza do szesnastu regionów kraju w szesnaście tygodni, proponując swoje rozwiązania w różnych obszarach. W odpowiedzi na fiasko programu Mieszkanie Plus, proponuje Kredyt Zero Procent na pierwsze mieszkanie dla osób do 45. roku życia. – To, co się udało Prawu i Sprawiedliwości przez te dwie kadencje, to zrujnować rynek mieszkaniowy – mówiła podczas konferencji prasowej posłanka Urszula Augustyn. - Dlatego pierwszy punkt naszego programu, który będziemy prezentować podczas spotkań w całej Polsce, dotyczy mieszkania, które będzie dostępne dla każdego. Chcemy ofertę skierować, do osób, które nie mają własnego mieszkania i nie mają na mieszkanie pieniędzy. Kredyt Zero Procent to propozycja, na którą ekonomiści się oburzają, ale mamy przecież Bank Gospodarstwa Krajowego. Bank Gospodarstwa Krajowego jest właśnie po to, by negocjować nie tylko z innymi bankami, ale także z deweloperami.

Idea Kredytu Zero Procent polega na tym, że kapitał takiego kredytu spłaca kredytobiorca, a odsetki bierze na siebie państwo. Dla zobrazowania posłanka Augustyn wyliczyła, że dzisiaj, w przypadku kredytu w wysokości 500 tysięcy złotych rozłożonego na 25 lat spłaty, rata miesięczna wynosi nieco ponad 4 tysiące złotych. Przy Kredycie Zero Procent byłoby to 1700 złotych. Kredyt miałby być udzielany do wysokości 600 tysięcy złotych.

Drugim elementem, na którym skupia się PO, to ułatwienia dla przedsiębiorców. - Przede wszystkim nie chcemy, aby urząd skarbowy kojarzył się jako instytucja, która ściga przedsiębiorców i budzi strach. Przekształcimy urzędy w centra obsługi podatnika, w których będzie on mógł liczyć na pomoc i wsparcie.

Platforma Obywatelska proponuje m.in., aby podatek był płacony tylko za te faktury, które zostały opłacone. Wiadomo, że z terminowością płacenia faktur bywa różnie. W dużych przedsiębiorstwach, gdzie faktury opiewają na ogromne kwoty, konieczność zapłacenia podatku od kwot figurujących tylko na papierze, a nie fizycznie na koncie, to ogromny problem.

Z kolei dla mikroprzedsiębiorstw problemem jest konieczność opłacania przez 33 dni  składki zdrowotnej za pracownika przebywającego na zwolnieniu. PO proponuje, aby te koszty od pierwszego dnia przejmował ZUS. Składka zdrowotna musi też być czytelna i jasna. Teraz,  po wprowadzeniu Polskiego Ładu zdarzają się przypadki, że przedsiębiorca musi zapłacić składkę zdrowotną np. od dochodu ze sprzedaży samochodu. To absurd. W dodatku przedsiębiorcy często stają wobec sytuacji, gdy niemal z dnia na dzień zmieniane są przepisy dotyczące prawa podatkowego. Proponowana przez PO zmiana wydłuża okres wejścia w życie przepisów dotyczących prawa podatkowego z 3 miesięcy do pół roku tak, by przedsiębiorca miał więcej czasu na dostosowanie się do nowej rzeczywistości.

Przy okazji konferencji posłanka Urszula Augustyn poruszyła jeszcze jedną kwestię. Nie milkną echa niedawnej, tragicznej śmierci syna posłanki Magdaleny Filiks. Na temat tej śmierci padło już wiele słów, czasami za wiele. – Jesteśmy tak skłóconym społeczeństwem i tak dziwne i niedopuszczalne rzeczy się dzieją, że musimy reagować na te, które są naprawdę nie w porządku. Wobec osób, które przyczyniły się do ujawnienia danych Mikołaja Filiksa, z pomocą naszej kancelarii prawnej wystąpiliśmy jeszcze w styczniu z pozwami. Dotyczy to telewizji publicznej i Radia Szczecin. Ale okazuje się, że moja koleżanka z Prawa i Sprawiedliwości pani poseł Józefa Szczurek-Żelazko, w telewizji Republika, także była uprzejma wyrazić opinię, którą sobie zacytować: „Pierwszym krokiem do tej tragedii były czyny pedofilskie. Niestety, Platforma Obywatelska w swoich szeregach ma wiele takich osób”. Mimo, że redaktor prowadząca próbowała panią poseł „wyciągnąć” z tej wypowiedzi, bardzo nieeleganckiej i bardzo niesprawiedliwej, pani poseł nie zechciała się z niej wycofać, pomawiając nas w sposób karygodny. W związku z tym nasza kancelaria prawna skieruje do pani poseł wezwanie do zaprzestania naruszania naszych dóbr dóbr osobistych oraz wezwanie do przeprosin za te słowa. Jeżeli pani poseł tego nie zrobi, będziemy musieli spotkać się na drodze sądowej – oświadczyła posłanka Urszula Augustyn.

 

16.03.2023
Twój komentarz:
Ankieta
Biorąc pod uwagę infalcję i ogólną sytuację gospodarczą, sądzę, że moja sytuacja w ciągu najbliższego roku:
| | | |