5 kwietnia 1883 roku Karol Olszewski i Zygmunt Wróblewski po raz pierwszy w dziejach światowej chemii skroplili tlen, a 13 kwietnia skroplili również azot. W Tarnowie 140. rocznica tych ważnych dla nauki wydarzeń nie przejdzie bez echa. Pasaż Odkryć zaprasza.
W kwietniu przypada 140. rocznica skroplenia tlenu i azotu przez Zygmunta Wróblewskiego i Karola Olszewskiego, absolwenta I Liceum Ogólnokształcącego w Tarnowie. Jest to niezwykle ważna data w historii nauki. Skroplenie składników powietrza nie tylko otworzyło drzwi do nowych gałęzi w dziedzinie chemii i fizyki, ale także przyczyniło się do rozwoju przemysłu i medycyny. Z tej okazji, 21 i 22 kwietnia Pasaż Odkryć w Tarnowie planuje specjalne wydarzenia związane z tym odkryciem.
W piątek, 21 kwietnia o godzinie 12.00, w kinie Marzenie odbędzie się prowadzony przez prof. dr. hab. Andrzeja Szytułę, wykład dla szkół zatytułowany „Karol Olszewski, Zygmunt Wróblewski i czas gorączki skraplania”. Następnie przeprowadzony zostanie pokaz eksperymentów z zastosowaniem ciekłego azotu. Wydarzenie zwieńczy panel dyskusyjny „Kriogenika wczoraj, dziś i jutro”.
Dzień później, w sobotę, 22 kwietnia, w Pracowni Olszewskiego Pasażu Odkryć odbędą się dwie lekcje pokazowe – o godzinie 13.00 i 14.00 - dedykowane naukom przyrodniczym. Po nich nastąpi pokaz eksperymentów z wykorzystaniem ciekłego azotu.
Ze względu na ograniczoną liczbę miejsc, na oba wydarzenia przyjmowane są zapisy. Można ich dokonywać osobiście w Biurze Obsługi Klienta Pasażu Odkryć, Rynek 4 lub telefonicznie, pod numerem 14 688 88 86.