Ruszają szczepienia lisów

 W sobotę, 15 kwietnia, na terenie Małopolski rozpocznie się wiosenna akcja ochronnego szczepienia przeciwko wściekliźnie lisów wolno żyjących. Podczas spacerów w lasach i na łąkach należy zachować ostrożność, a psy prowadzić na smyczy. Akcja potrwa do 27 kwietnia.

 

Małopolski Wojewódzki Lekarz Weterynarii informuje, że w dniach od 15 do 27 kwietnia, na terenie województwa małopolskiego przeprowadzana będzie wiosenna akcja ochronnego szczepienia lisów wolno żyjących przeciwko wściekliźnie. Szczepionka zrzucana będzie z samolotów oraz wykładana ręcznie. Dawkę szczepionki stanowi pakiet w postaci krążka/prostopadłościanu koloru zielonobrązowego o intensywnym zapachu rybnym, zawierający wewnątrz blister aluminiowo – plastykowy wypełniony płynem. Podczas spacerów po terenach leśnych i łąkach należy zachować ostrożność:

- nie podnosić, nie dotykać i nie rozłamywać szczepionki;

- przy ewentualnym kontakcie szczepionki ze skórą, błonami śluzowymi, otwartymi ranami, oczami natychmiast dokładnie umyć te miejsca wodą i mydłem oraz niezwłocznie zgłosić się do lekarza lub najbliższej Powiatowej Stacji Sanitarno – Epidemiologicznej;

- każdy kontakt zwierząt domowych i zwierząt gospodarskich ze szczepionką zgłosić do lekarza weterynarii lub najbliższego Powiatowego Inspektoratu Weterynarii;

- w okresie akcji szczepienia lisów oraz przez 14 dni po jej zakończeniu nie wypuszczać bez opieki psów i kotów, a w czasie spacerów psy prowadzić na smyczy i w kagańcu.

 

14.04.2023
Twój komentarz:
Ankieta
Czy wiesz, na kogo oddasz głos w drugiej turze wyborów?
| | | |