Sadźmy drzewa

 Powiat tarnowski wraz z gminą Skrzyszów zaprasza 21 kwietnia na II Małopolski Dzień dla Klimatu, który przebiegać będzie pod hasłem „Sadźmy drzewa dla klimatu!”. Drzewka nie tylko posadzone zostaną na terenie gminy, ale kilkaset sadzonek trafi też w ręce mieszkańców.


„Sadźmy drzewa dla klimatu!” – pod takim hasłem przebiegać będzie II Małopolski Dzień dla Klimatu, na który zaprasza powiat tarnowski i gmina Skrzyszów. Wydarzenie odbędzie się 21 kwietnia od godziny 11.00 przed Szkołą Podstawową nr 1 im. Jana Pawła II w Skrzyszowie. Wcześniej drzewka  zasadzone zostaną na terenie przedszkola w Łękawicy. Dlaczego właśnie drzewa? Bo drzewa są niezwykle istotnym elementem klimatycznej układanki. Po pierwsze, drzewa pochłaniają CO2 – który jest im niezbędny w procesie fotosyntezy, a produkują tlen, którym wszyscy oddychają. Jeden buk potrafi wyprodukować aż 7000 litrów tlenu na dobę i do tego kompensuje 89 kg dwutlenku węgla. Klon kompensuje 62 kg, lipa - 72, a dąb aż 128 kilogramów CO2. Po drugie, drzewa wpływają na mikroklimat (np. zwiększają wilgotność powietrza, obniżając jego temperaturę), oczyszczają powietrze, wodę i glebę. Po trzecie, drzewa nie tylko dostarczają ludziom żywności, surowców i leków, ale są miejscem do życia dla wielu organizmów, zwiększając różnorodność biologiczną, a zwierzęta żyjące w zadrzewieniach uczestniczą w zapylaniu i rozsiewaniu roślin.

Podczas skrzyszowskiej akcji drzewka nie tylko sadzone będą na terenie gminy, kilkaset sadzonek trafi też w ręce uczestników. Klon jawor, dąb szypułkowy, buk, jodła i lipa - to gatunki, które będzie można odebrać i posadzić u siebie.

 

 

19.04.2023
Twój komentarz:
Ankieta
Jak spędzasz tegoroczny urlop?
| | | |