Wkrótce minie 81. rocznica pierwszego transportu Polek do KL Auschwitz. Transport wyruszył z Tarnowa 27 kwietnia 1942 roku, o czym chce przypomnieć Fundacja Pro Patria Semper, która zaprasza na uroczystość upamiętnienia więźniarek i zwiedzenia wystawy plenerowej "Tarnowskie więzienie etapowe (1939-45). Zarys historii i sylwetki wybranych więźniów".
O transporcie więźniów z 14 czerwca 1940 roku pamięta się powszechnie. Ten z 27 kwietnia 1942 roku, który także wyruszył z Tarnowa, wymaga jeszcze wielu aktów pamięci. To wtedy polskie więźniarki trafiły do największego niemieckiego obozu jako pierwsze. W tym samym dniu dotarły do Auschwitz także więźniarki z Krakowa.
Fundacja Pro Patria Sempre zaprasza 27 kwietnia o godzinie 13.00 na uroczystość pod Tablicą upamiętniającą więźniów tarnowskiego więzienia etapowego, wiszącą już na powstającej Ścianie Pamięci, czyli na murze Zakładu Karnego przy ulicy Konarskiego w Tarnowie.
Tuż po złożeniu kwiatów i zapalonych zniczy, uczestnicy będą też mogli zwiedzić wystawę plenerową "Tarnowskie więzienie etapowe (1939-45). Zarys historii i sylwetki wybranych więźniów". Od grudnia ekspozycja prezentowana była wewnątrz Zakładu Karnego, zarówno przy ulicy Konarskiego, jak i w Mościcach. Obecnie dostępna jest dla wszystkich zainteresowanych.
Po ekspozycji oprowadzą autorzy wystawy oraz potomkowie kilku więźniów, których sylwetki przybliżone są na 16 planszach. Wśród bohaterów wystawy znaleźli się: Stefania Łącka, Józefa Kantor, Helena Marusarzówna, Stefania Hanausek, Maria Fleck, Wiktoria Olszówka, Zofia Czaykowska, Karolina Wilińska, bł. ks. infułat Roman Sitko, Antoni Gładysz, Stefan Syrek, Kacper Ciołkosz, Wiesław Budzik ps. Roland, Zdzisław Simche, Eugeniusz Niedojadło, Wiesław Maciejko, Zbigniew Matys, Stanisław Maliński, bracia Sakowie, bracia Żmudowie i wiele innych osób, które przeszły przez tarnowskie więzienie w czasie niemieckiej okupacji.
Okazja do zwiedzenia wystawy razem z jej twórcami a także kilkoma przedstawicielami rodzin jej bohaterów nadarzy się ponownie we wtorek 2 maja o godzinie 17.00.