Powrót do przeszłości

 Trudno w to uwierzyć, ale jeszcze w 1999 roku jeździł po drogach Hiszpanii. Teraz samochód, którym ponad sto lat temu poruszał się baron Jan Albin Goetz-Okocimski, zaparkuje przed niegdysiejszą siedzibą barona, a następnie pojawi się na brzeskim rynku. To 1 maja, a dzień później pod nowym Pałacem Goetzów odbędzie się rekonstrukcja pocztówki z widokiem auta i żołnierzy w mundurach z 1900 roku.

 

Postać Jana Albina Goetza-Okocimskiego, syna założyciela Browaru Okocim jest znana nie tylko mieszkańcom Brzeska i okolic. W poniedziałek, 1 maja, na własne oczy będzie można zobaczyć ważny element historii rodziny Goetzów – zabytkowe auto, którym ponad sto lat temu poruszał się sam baron. Ten niezwykły pojazd zaparkuje przed niegdysiejszą siedzibą barona, a następnie pojawi się na brzeskim rynku, gdzie wszyscy będą mogli go podziwiać między godziną 14.00 a 16.00.

Auto, o którym mowa, to Lorraine-Dietrich SMHI z 1913 roku. Ma 4,5 litra pojemności, pokonywał najwyższe europejskie pasma górskie i wyciąga ponad setkę na godzinę. Prawdopodobnie jest to jedyny zachowany egzemplarz z serii SMHI na świecie. Francuskie auto zostało zakupione w salonie w Warszawie, a jego pierwszym posiadaczem był nikt inny, jak właśnie Jan Albin Goetz-Okocimski.

Po emocjach związanych z pojazdem, który – aż trudno w to uwierzyć -  jeszcze w 1999 roku jeździł po drogach Hiszpanii, 2 maja pod nowym Pałacem Goetzów odbędzie się rekonstrukcja pocztówki z widokiem auta i żołnierzy w mundurach z 1900 roku. Zdjęcia zostaną wykonane z udziałem grupy rekonstrukcyjnej żołnierzy CK. Na aucie, specjalnie na tę okazję, znajdzie się herb Goetzów oraz tablica rejestracyjna nawiązująca do tych, które w dawnych czasach przyznawane były w ówczesnej Galicji. – Pomysł na sprowadzenie auta zrodził się po zobaczeniu pocztówki z autem stojącym przed pałacem Goetzów na jednym z portali aukcyjnych. Jako Stowarzyszenie Miłośników Browaru Okocim chcieliśmy zakupić pocztówkę, ale ktoś nas niestety ubiegł, więc postanowiliśmy ją odtworzyć – mówi Jerzy Babraj, Lider Działu Pakowania Browaru Okocim i dodaje – Z dużym zaangażowaniem pielęgnujemy tradycje związane z Browarem Okocim i rodziną Goetzów. Sprowadzenie do Brzeska samochodu, którym poruszał się sam baron, jest tego ważnym elementem. 110-letni pojazd z pewnością będzie dużą gratką – nie tylko dla lokalnych fanów motoryzacji czy historii. Możliwość zobaczenia na własne oczy tak zasłużonego auta z pewnością pozostanie w pamięci na długo. Na co dzień samochód znajduje się w Auto Muzeum Jana i Macieja Pedów w Gostyniu.

W Brzesku pojawi się dzięki zaangażowaniu członków Stowarzyszenia Browaru Okocim, Hotelu August, Pałacu Goetzów, marekołdras.pl studio, Grupy Rekonstrukcyjna II Brygady Legionów i Gorlice 1915, Urzędu Miasta Brzesko oraz Auto-Muzeum w Gostyniu.

 

 

 

 

 

27.04.2023
Twój komentarz:
Ankieta
Czy jesteś za przywróceniem handlu w niedziele?
| | | |