Majowy weekend to w polskich miastach uroczystości, pikniki i wydarzenia. W Tarnowie nie ma powodu do narzekań na nadmiar imprez. Obchody ograniczą się do odegrania hymnów, mszy świętej, złożenia kwiatów i koncertów orkiestr dętych.
Majowy weekend w Tarnowie nie będzie szczególnie atrakcyjny.
W poniedziałek, 1 maja, w 18. rocznicę przystąpienia Polski do Unii Europejskiej, w samo południe na Rynku odegrany zostanie hymn Unii Europejskiej.
O północy 1 maja 2004 r. Polska stała się pełnoprawnym członkiem Unii Europejskiej. Tego dnia unijne członkostwo uzyskały także: Cypr, Czechy, Estonia, Litwa, Łotwa, Malta, Słowacja, Słowenia i Węgry. Było to największe w historii rozszerzenie UE. W ten sposób spełniły się marzenia Polaków o powrocie do wolnego świata i ostatecznego przełamania podziału kontynentu na konkurujące ze sobą wrogie obozy ideologiczne i polityczne.
We wtorek, 2 maja, przypada Dzień Flagi Rzeczypospolitej Polskiej. Tego dnia o godzinie 9.00, przy Grobie Nieznanego Żołnierza odegrany zostanie hymn Polski.
Dzień Flagi Rzeczypospolitej Polskiej jako święto obchodzony jest 2 maja. Co roku tego dnia Polacy eksponują flagi na zewnątrz. Każdy może uczcić Biało-Czerwoną poprzez jej wywieszenie w oknie lub na balkonie swojego mieszkania, przed domem czy na samochodzie.
W środę, 3 maja obchodzić będziemy 232. rocznicę uchwalenia Konstytucji 3 maja, będącej jednym z najważniejszych symboli niepodległości Polski. Z tej okazji, o godzinie 11.00, w Parku Strzeleckim da popis orkiestra dęta z węgierskiej Abony. O godzinie 12.00 w katedrze odprawiona zostanie msza święta w intencji Ojczyzny, a po niej, pod Grobem Nieznanego Żołnierza odbędą się uroczystości rocznicowe. Po ich zakończeniu, w Amfiteatrze Letnim wystąpi Orkiestra Dęta Grupy Azoty S.A.
Konstytucja uchwalona została 232 lata temu i nadal niesie wiele uniwersalnych przesłań, będąc wzorem konsensusu między zwaśnionymi politycznymi stronami. Jej twórcy wykazali się wyobraźnią oraz długofalowym myśleniem i działaniem dla dobra kraju. Konstytucja 3 Maja była silnym impulsem pobudzającym społeczną świadomość potrzeby zmian w funkcjonowania państwa, dawała też nadzieję na reformy. Konstytucja była cywilizacyjnym osiągnięciem obywateli Rzeczpospolitej Obojga Narodów, ważną kartą wspólnej historii Polski i Litwy. Stała się też wzorem dla innych państw.