Krucha materia - wystawa

 Muzeum Okręgowe w Tarnowie zaprasza 29 maja na wernisaż wystawy „Krucha materia”. Na wystawie zaprezentowane zostanie szkło ze zbiorów muzeum. Wystawa czynna będzie do 27 października.

 

Od 30 maja do 27 października w siedzibie Muzeum Okręgowego w Tarnowie przy Rynku 3 dostępna będzie wystawa z cyklu Skarby Muzeum Okręgowego w Tarnowie zatytułowana  „Krucha materia”. Zaprezentowane na wystawie szkło pochodzi ze zbiorów muzeum. Wernisaż wystawy odbędzie się 29 maja o godzinie 18.00.  Kuratorem wystawy jest Barbara Bułdys.

W grudniu 2022 roku Muzeum Okręgowe w Tarnowie stało się posiadaczem blisko 2 tysięcy obiektów pochodzących z dawnego depozytu książąt Sanguszków.  Wśród nowych nabytków znalazło się 568 przedmiotów szklanych, pochodzących z okresu od końca XVII do początku XX wieku i reprezentujących najważniejsze ośrodki szklarskie w Polsce i w Europie. Najciekawsze szkła z tego zbioru prezentowane są na co dzień w tarnowskim Ratuszu i w oddziałach Muzeum: w Zamku w Dębnie i we Dworze w Dołędze.

Kolekcja szkła tarnowskiego muzeum jest jednak znacznie większa i bogatsza. Znajdują się w niej także inne obiekty pochodzące z dworu w Gumniskach, przedmioty szklane, które jako tzw. mienie podworskie trafiło do zbiorów z innych  okolicznych dworów: w Partyniu, Brniu, Zbylitowskiej Górze, jak również liczne dary, nabytki i przekazy gromadzone w Muzeum od 1945 roku.

Zbiór liczy obecnie przeszło 2 tysiące pozycji inwentarzowych. Część z nich, na co dzień znajdująca się muzealnych magazynach, zostanie zaprezentowana na wystawie. Będą to zarówno obiekty najciekawsze i najcenniejsze jak i takie, które zostały wybrane ze względu na ich kształt, technikę wykonania i użyty materiał.

Na ekspozycji znajdą się szkła polskie z hut w Lubaczowie, Nalibokach i Cudnowie, stanowiące kontynuację ekspozycji udostępnianej w tarnowskim Ratuszu, a także nigdy nie pokazywane w takim zestawieniu szkła śląskie, czeskie, empirowe, biedermeierowskie, secesyjne, angielskie kryształy czy współczesne szkła polskie, wyprodukowane m.in. w tarnowskiej Hucie Szkła Gospodarczego.

Każde szkło jest inne i niepowtarzalne, nawet te stanowiące część większych serwisów stołowych, nieznacznie różnią się pomiędzy sobą.

Osobą, która przed laty zadecydowała o profilu tej kolekcji, była Paulina Chrzanowska, kierownik Działu Sztuki i wieloletni dyrektor tarnowskiego muzeum.

 

 

27.05.2023
Twój komentarz:
Ankieta
Czy jesteś za przywróceniem handlu w niedziele?
| | | |