5 czerwca już od ponad 50 lat obchodzony jest Światowy Dzień Środowiska. To jedno z najstarszych i najbardziej rozpowszechnionych świąt poświęconych ochronie przyrody, obchodzone w ponad 100 państwach, w tym w Polsce. Indywidualne działania, choć mogą się wydawać niewielkie, mają ogromne znaczenie.
Światowy Dzień Środowiska to jedno z najstarszych i najbardziej rozpowszechnionych świąt poświęconych ochronie przyrody. Obchodzone jest w ponad 100 państwach, w tym w Polsce.
Jednym z najważniejszych wyzwań, z którymi mierzy się Ziemia, są obecnie zmiany klimatyczne. Wzrost emisji gazów cieplarnianych, a w szczególności dwutlenku węgla, prowadzi do globalnego ocieplenia. Podnoszące się poziomy morza i ekstremalne zjawiska pogodowe – to tylko niektóre z negatywnych skutków niszczycielskiej działalności człowieka. Kolejne problemy to utrata bioróżnorodności, zanieczyszczenie powietrza, wody i gleb oraz nadmierna produkcja i nieodpowiednie postępowanie z odpadami. Dzikie wysypiska śmieci mogą wyrządzić środowisku naturalnemu wiele szkód. Cierpią na tym głównie lasy – ulubione miejsce pozbywania się odpadów. To tu wyrzucane się przeróżne przedmioty, począwszy od zwykłych śmieci z gospodarstw domowych, poprzez zużyty sprzęt AGD i meble, aż do odpadów niebezpiecznych, takich jak nawozy, zużyte baterie czy akumulatory. Jak wynika z danych GUS, tylko w 2021 roku w Polsce przy likwidacji dzikich wysypisk zebrano 73 249,2 ton odpadów.
Światowy Dzień Środowiska przypomina, że zmieniając codzienne nawyki, można przyczynić się do znaczącej poprawy stanu środowiska. Indywidualne działania, choć mogą się wydawać niewielkie, to mają ogromne znaczenie, jeśli będą podejmowane przez większość społeczeństwa.
Te z pozoru niewielkie zmiany, jakimi jest oszczędzanie wody i energii przyczynią się do zrównoważonego gospodarowania zasobami naturalnymi, a także do oszczędności w domowym budżecie. Wystarczy chociażby wyłączać światła i urządzenia elektrycznie wtedy, gdy z nich nie korzystamy oraz wybierać energooszczędne sprzęty i żarówki LED, które pobierają około 10 razy mniej prądu niż tradycyjne.
Woda to bezcenny surowiec, którego zasoby są ograniczone, dlatego tak ważne jest, by nią mądrze i oszczędnie dysponować. Można przecież zamienić długą kąpiel na szybki prysznic, zakręcać kran w trakcie mycia zębów czy rąk, jak najprędzej naprawiać kapiące baterie. Jeśli jest taka możliwość, to wykorzystujmy wodę ponownie, np. do podlewania kwiatów lub sprzątania.
Ważnym działaniem dotyczącym ochrony środowiska jest segregacja odpadów, która umożliwia przetworzenie zużytych przedmiotów w procesie recyklingu, a następnie ich ponowne wykorzystanie. Cały proces pozwala na pozyskanie surowców wtórnych, co zmniejsza zużycie zasobów naturalnych.