Perła renesansu poza nawiasem

 „Jawną dyskryminacją Tarnowa” nazwał prezydent Roman Ciepiela brak dotacji z Rządowego Programu Odbudowy Zabytków na zgłoszone do remontów tarnowskie zabytki. Z dziesięciu złożonych wniosków żaden nie zyskał uznania tajemniczego gremium przyznającego dotacje, choć do podziału było ponad 2,5 miliarda złotych.

Rządowy Program Odbudowy Zabytków ma za zadanie wspieranie samorządów w odbudowie i remontach obiektów zabytkowych i ich ochronie przed degradacją. Dofinansowanie przyznane w ramach programu może być przeznaczone na prace konserwatorskie, restauratorskie i roboty budowlane przy zabytku, może wynieść maksymalnie 98% wartości inwestycji, a minimalny wkład własny to 2%. Tarnów złożył do Rządowego Programu Odbudowy Zabytków maksymalną możliwą liczbę wniosków, czyli dziesięć, w nadziei, że przynajmniej część planów uda się zrealizować. Wnioski opiewały w sumie na 35 mln zł – po 3,5 mln na każdy obiekt. Po ogłoszeniu listy beneficjentów okazało się, że rząd rozdzielił ponad 2,5 miliarda złotych na 4807 projektów z całej Polski, ale Tarnów nie otrzymał ani złotówki. Tego rodzaju sytuacja wydaje się co najmniej dziwna, choć nie brak głosów, iż decyzje tajemniczego gremium przyznającego dotacje z Rządowego Programu Odbudowy Zabytków można w przypadku pominięcia Tarnowa uznać za skandaliczną. Prezydent Roman Ciepiela nazwał tę decyzję „jawną dyskryminacji Tarnowa”. Tarnowski magistrat zadaje więc pytanie - jak to się stało, że miasto uchodzące za perłę renesansu, którego zabytki docenione zostały ostatnio m.in. przez CNN Travel (jedno z najpiękniejszych 15 mniejszych miast w Europie), zostało pominięte w podziale? Niestety nie wiadomo, bowiem nieznane są kryteria przyznawania dotacji, nie wiadomo, kto decydował o podziale, jakie czynniki były brane pod uwagę i czym „zasłużyły” sobie na pieniądze samorządy, które je otrzymały i dlaczego Tarnów sobie „nie zasłużył”.
A oto lista obiektów, które odnowione, przynajmniej na razie, nie zostaną:

- budynek, w którym mieści się obecnie II LO;

- bima i pozostałości po Starej Synagodze oraz przylegający do nich zabytkowy skwer;

- zabytkowy budynek przy ulicy Sowińskiego – dom Jana Szczepanika;

- wnętrza Sali Lustrzanej;

- zabytkowy budynek wojskowy, obecnie siedziba Pałacu Młodzieży;

- budynek, w którym mieści się III LO;

- budynek dawnego banku przy ulicy Mickiewicza, obecnie siedziba Urzędu Miasta Tarnowa;

- zabytkowy mur okalający Cmentarz Stary;

- bazylika katedralna;

- budynek dawnych koszar przy ulicy Poniatowskiego, obecnie siedziba zespołu szkolno-przedszkolnego;

W każdym z wniosków zostały opisane historyczne walory danego obiektu, zakres prac, których wykonania wymaga obiekt oraz przewidywany okres realizacji inwestycji.

19.07.2023
Komentarze:
Peło: 19.07.2023
Nie trzeba było wiązać się z obozem PO-łowskiej Targowicy!!! i rudym zdrajcom.!!!
Twój komentarz:
Ankieta
Jak oceniasz pierwsze miesiące pracy nowego samorządu Tarnowa?
| | | |