Trawy ozdobne w ogrodzie - poradnik dla ogrodników i działkowców

 Trawy ozdobne są niezwykle popularne w dzisiejszych ogrodach, na balkonach, tarasach i działkach. Ich eleganckie i dynamicznie wyglądające źdźbła, dodają charakteru i tekstury do krajobrazu. Co więcej, rośliny te są łatwe w pielęgnacji i mogą przetrwać w różnych warunkach atmosferycznych. Jeśli jesteś ogrodnikiem lub działkowiczem, który chce wprowadzić trawy ozdobne do swojego ogrodu, ten poradnik jest dla ciebie. Oto kilka wskazówek, które pomogą ci cieszyć się pięknem traw ozdobnych w twojej zielonej przestrzeni.


Trawy ozdobne - co to jest?

Mówiąc "trawa" najczęściej mamy na myśli coś w stylu boiska piłkarskiego, ewentualnie łąki, czyli niskie, zielone i proste roślinki, które co jakiś czas należy przyciąć kosiarką. Istnieje jednak inny rodzaj traw, a mianowicie trawy ozdobne, które doskonale zapełnią przestrzeń w ogrodzie, na działce, balkonie lub na tarasie, a w dodatku można kupić ich wiele odmian. Dzięki bogactwu gatunków traw ozdobnych, można stworzyć naprawdę piękne i oryginalne kompozycje, które będę ozdobą każdej zielonej przestrzeni.

 

Jak wyglądają trawy ozdobne?

W sklepach ogrodniczych znajdziesz mnóstwo odmian trawy ozdobnej. Nim jednak zdecydujesz się na jej konkretny rodzaj, zastanów się, gdzie chcesz je posadzić. Poszczególne odmiany tych roślin cechują się różną wielkością i kolorystyką. Największe trawy mogą osiągnąć nawet trzy metry wysokości i najlepiej posadzić je przy pergoli, ścianie domu lub altanki, albo przy ogrodzeniu. Obok można posadzić kolorowe odmiany trawy ozdobnej, która rośnie do 1,5 metra wysokości. Będzie się to bardzo ładnie komponowało. Niskie rośliny tego typu warto posadzić w donicach na tarasach lub balkonach.

 

O czym warto pamiętać podczas sadzenia trawy ozdobnej?

Podczas sadzenia trawy ozdobnej warto pamiętać o kilku rzeczach:

Posadź je w odpowiednich miejscach: światłolubne na słońcu, a te, które go nie lubią, w cieniu lub półcieniu. Dobierz je rozmiarami tak, aby większe nie zagłuszały niskich. Dobierz je odpowiednio gatunkowo i kolorystycznie, żeby ogród czy działka wyglądały estetycznie i barwnie.

 

Sąsiedztwo traw ozdobnych

Kiedy zdecydujesz się na dekorację ogrodu tego typu roślinami, nasuwa się pytanie: w jakim sąsiedztwie sadzić trawy ozdobne? Trawy doskonale komponują się z innymi roślinami. Można stworzyć piękne kontrasty, sadząc trawy obok kwiatów o intensywnych kolorach lub dużych liściach. Mozna puścić wodze wyobraźni i  eksperymentować z różnymi kombinacjami, aby odkryć najbardziej atrakcyjne połączenia.

 

Przycinanie traw ozdobnych

Przycinanie traw ozdobnych nie jest trudne. Kiedy trzeba przyciąć małe, niewielkie kępki, jedną ręką zbierz w pęk wszystkie pędy, a drugą zetnij źdźbła na wysokości około 10 cm i -  jak chcesz - ułóż je w odpowiedni kształt, np. w kolisty. Wysokie trawy najpierw zwiąż - znacznie ułatwi ci to pracę - a następnie zetnij na wysokości około 20 cm. Należy pamiętać o przycinaniu na odpowiedniej wysokości, gdyż zbyt mocne cięcie może uszkodzić młodą, nowo wyrastającą roślinkę.

 

Jakie trawy ozdobne wybrać do ogrodu?

Zacznijmy od tych wysokich. Najbardziej popularnymi dekoracyjnymi trawami ozdobnymi, są kwitnące na różowo trawy pampasowe. Dużą popularnością cieszą się również odmiany traw ozdobnych takie jak: bambus japoński, ostnica olbrzymia, miskant chiński. Z tych mniejszych coraz większą popularnością cieszą się kłosownica leśna i hakonechloa marca - jako uzupełnienie rabat kwiatowych.

 

Najpiękniejsze trawy ozdobne

Ekipa fachowców z Grupy-Flota - firmy ogrodniczej z Tarnowskich Gór, utworzyła subiektywną listę kolorowych, najpiękniejszych traw ozdobnych do ogrodu, na taras, czy działkę. Zaliczają do nich:

Piórkówkę japońską

Miskant chiński Little Giraffe

Muhlenbergię Cappilaris

Miskant chiński Y'akushima Dwarf

Imperatę cylindryczną Red Baron

Przyostnię rubinową


Piękno swojej prostocie

Trawy ozdobne to wspaniałe dodatki do każdego ogrodu, balkonu, tarasu czy działki. Ich łatwa pielęgnacja, różnorodność i estetyczny wygląd sprawiają, że są chętnie wybierane przez ogrodników i działkowiczów. Łącząc trawy ozdobne z innymi roślinami, można stworzyć efektowne i interesujące kompozycje, które będą cieszyć oko przez wiele sezonów.

 

Grupa-Flota - kompleksowe usługi ogrodnicze

Mamy nadzieję, że nasz poradnik wyjaśnił ci temat traw ozdobnych. Jeżeli jednak potrzebujesz pomocy, nie tylko w tym przypadku, ale ogólnej pielęgnacji ogrodu lub jego projektowaniu i zakładaniu, fachowcy z Grupy-Flota - firmy usługowej zajmującej się kompleksowo ogrodami i działkami, chętnie pomogą. Zapraszamy do kontaktu. Działamy na terenie Tarnowskich Gór i okolicznych miejscowości.

27.07.2023
Twój komentarz:
Ankieta
Jak spędzasz tegoroczny urlop?
| | | |