Nakładem wydawnictwa Czytelnik ukazał się książka Adama Tomczyka „Zapach dolarów”. Książka o tyle ciekawa, że opowiada o losach rodaków z południowej Polski, także z regionu tarnowskiego, którzy przed laty wyruszyli za Atlantyk albo z biedy, albo mając przed oczami wizję pliku zielonych banknotów.
Wydaną przez wydawnictwo Czytelnik książkę „Zapach dolarów” tworzy cykl reportaży i opowiadań o trwającym przez cały XX wiek zjawisku polskiej emigracji za Atlantyk, do Stanów Zjednoczonych. Szczególnie licznie wyruszali za ocean rodacy z ziem południowej Polski. Najpierw z biedy, „za chlebem”; później z trudem zdobywali paszport i wizę, by móc dostać się do Stanów i „urządzić się” w Ameryce lub po latach wrócić z plikiem „zielonych” do ojczyzny. I choć to literatura, historie pozostają prawdziwe. Autor książki, Adam Tomczyk, opowiada o perypetiach wyjazdowych – barwnych i skomplikowanych, szczególnie w epoce PRL-u, o nadziejach i rozterkach oraz sukcesach i tęsknotach emigrantów, o polskim Chicago i o spotkaniach z wybitnymi postaciami amerykańskiej Polonii, takimi jak Jan Karski, Bolesław Wierzbiański czy Wojciech Seweryn. A także o przygodach, oczekiwaniach i rozczarowaniach tych, którzy postanowili powrócić do kraju.
Autor książki sam doświadczył losu emigranta, gdy jako robotnik w Chicago zarabiał na wybudowanie domu w Żabnie. Udało się i w Żabnie obecnie mieszka i pracuje. Jest niezmiennie zafascynowany historią, literaturą i etnografią – utrwala miejscowe legendy, pisze opowiadania, eseje oraz reportaże. Jest autorem kilku książek, m.in. powieści „Zaraza”, szkicu „Żółte znicze nawłoci”, zbioru „Legendy szepce srebrzysty Dunajec”. Publikował też w miesięczniku „Twórczość”, roczniku „Małopolska” i kwartalniku „Wyspa”. Od 2018 roku jest członkiem Stowarzyszenia Pisarzy Polskich.