Rocznica Bitwy Warszawskiej

 We wtorek, 15 sierpnia, w Woli Rzędzińskiej obejrzeć będzie można rekonstrukcję wojsk od Mieszka I do współczesności, historyczne wojskowe samochody terenowe i współczesne uzbrojenie armii. Obchodom rocznicy Bitwy Warszawskiej towarzyszyć będzie  koncert Golec uOrkiestra.

 

We wtorek, 15 sierpnia, w Woli Rzędzińskiej kolejny rok z rzędu zorganizowane zostaną obchody rocznicy Bitwy Warszawskiej 1920. - To od lat jest największe widowisko historyczne w regionie i tak też będzie w tym roku – mówi wójt gminy Tarnów Grzegorz Kozioł. – Rekonstruktorzy odtworzą Wojsko Polskie od średniowiecza do współczesności. Przez Wolę Rzędzińską będą maszerowali i dadzą pokaz umiejętności woje Mieszka I, szlachta z pospolitego ruszenia, która strzelać będzie z repliki siedemnastowiecznej armaty, legioniści Piłsudskiego, ułani Beliny - Prażmowskiego, strzelcy konni, piechurzy, żołnierze z okresu Ii wojny światowej, w tym generała Andersa, a nawet Kozacy atamana Petlury, w czasie wojny z bolszewikami pomagający Polakom.

W specjalnym namiocie mieścił się będzie sztab armii polskiej z 1920 roku, który kierował operacją obrony kraju przed  nawałnicą bolszewicką. Będą tam osoby odtwarzające marszałka Józefa Piłsudskiego, gen. Tadeusza Rozwadowskiego, oficerów i adiunktów z 1920 roku. W środku będzie mapa i inne wyposażenie z ówczesnych czasów, służące do kierowania walką obronną.

Będzie także możliwość obejrzenia samochodu PZInż 303. Jest to replika prototypu ciężkiego wojskowego samochodu terenowego, które brały udział w kampanii wrześniowej 1939 roku. Samochód ten ciągnął będzie z kolei replikę najcięższego karabinu maszynowego NKM wz. 1938, który był zasilany gazem i służył także do obrony przeciwlotniczej. Zaprezentowany zostanie samochód terenowy PZInż. 302 czyli polski przedwojenny łazik z ręcznym karabinem maszynowym wz. 1928, który został opracowany na bazie polskiego Fiata 508. Ten pojazd to w dużej mierze zachowany oryginał. W Woli Rzędzińskiej pojawi się również replika TKS, tankietka czyli mały czołg, polska konstrukcja z końca lat 20-tych minionego stulecia. Da pokaz jazdy i prowadzenia ognia.

Współczesne uzbrojenie, produkowane dla polskiej armii, przedstawią Zakłady Mechaniczne w Tarnowie. Będą wystawy militariów i atrakcje wojskowe, w tym darmowy poczęstunek żołnierską grochówką i bigosem.

Razem z muzykami Filharmonii Krakowskiej śpiewane będą piosenki w hołdzie uczestnikom Bitwy Warszawskiej. Dopełnieniem wydarzenie będzie koncert Golec uOrkiestra wraz z orkiestrą symfoniczną i chórem.

08.08.2023
Twój komentarz:
Ankieta
Czy jesteś za przywróceniem handlu w niedziele?
| | | |