Małopolska po przejściach

 W ciągu ostatniej doby przez Małopolskę przechodził front, który przyniósł ogrom pracy strażakom i energetykom. Straż Pożarna odnotowała w całym województwie łącznie 1410 interwencji. W akcjach brało udział ponad 4800 ratowników z OSP i ponad 650 z PSP. Efektem bardzo niespokojnej aury są uszkodzone domy i dachy, podtopienia, wiatrołomy. Ponad 22 tysiące gospodarstw wciąż pozostaje bez prądu.

 

Ostania doba była w Małopolsce bardzo niespokojna pod względem pogody. Najpierw pojawiło się ostrzeżenie o burzach z gradem trzeciego stopnia dla trzech,  a potem dla 15 małopolskich powiatów. Przewidywane były nawet opady gradu i trąby powietrzne. – Ostatnie godziny w Małopolsce były bardzo niebezpieczne. Byliśmy niemal w ogniu krzyżowym dwóch frontów i kolejnych ostrzeżeń pogodowych najwyższego stopnia. Ale wspólnie ze służbami ratowniczymi trzymaliśmy rękę na pulsie. Na szczęście nie ma osób rannych – mówi wojewoda małopolski Łukasz Kmita, który cały czas pozostawał w kontakcie z Komendą Wojewódzką Państwowej Straży Pożarnej oraz starostami.

Najbardziej ucierpiał powiat brzeski. W godzinach wieczornych w Czchowie odbył się sztab kryzysowy, w którym wziął udział I wicewojewoda małopolski Ryszard Pagacz.

Uszkodzone domy i dachy, podtopienia, wiatrołomy - to efekt przejścia frontów atmosferycznych. Straż Pożarna odnotowała od wczoraj do dzisiejszego poranka łącznie w Małopolsce 1410 interwencji. Samych wiatrołomów zostało zgłoszonych ponad 1,1 tys. W czasie przejścia frontów w akcjach brało udział łącznie ponad 4800 ratowników z OSP i ponad 650 z PSP, zaangażowanych było 1061 pojazdów z OSP i 184 z PSP. Serdecznie dziękuję strażakom zarówno PSP, jak i OSP za niesienie pomocy - w tym tak ważnej jak dostarczenie agregatów prądotwórczych do miejsc, gdzie przebywali chorzy pod respiratorami i koncentratorami tlenu – mówi wojewoda Łukasz Kmita.

Wśród nietypowych interwencji było wykorzystanie agregatu z JRG Nowy Sącz 80 kW do uruchomienia przepompowni wody w Czchowie. W Rożnowie na jeziorze zostało przewróconych 5 żaglówek – 12 osób zostało podjętych z wody. W Krakowie piorun uderzył w budynek hotelu/ domu weselnego, a strażacy zostali wezwani przez właściciela, który zauważył dym wydobywający się z gniazdek.

PSP odnotowała 91 uszkodzonych budynków mieszkalnych i 80 gospodarczych. Są w tym przypadki zerwanych dachów (31 na budynkach mieszkalnych i 13 na gospodarczych). Najwięcej tego typu uszkodzeń zanotowano na terenach powiatu brzeskiego (57 budynków), bocheńskiego (35 budynków) i tarnowskiego (45 budynków). Ogrom pracy mają także energetycy, którzy starają się przywrócić zasilanie. Liczba odbiorców bez prądu - jak przekazał Tauron Dystrybucja - wynosi obecnie 22 359 (406 stacji), a deklarowany czas przywrócenia dostaw został określony na godziny wieczorne w niedzielę, 27 sierpnia.

Przypominam, że poprzez gminy i ich Ośrodki Pomocy Społecznej, osoby najbardziej poszkodowane mogą otrzymać rządową pomoc tzw. „szybkie zasiłki” na bieżącą pomoc w kwocie do 6 tys. zł, a także środki na odbudowę/ remonty domów do 200 tys. zł i budynków gospodarczych – do 100 tys. zł. Wydział Polityki Społecznej Małopolskiego Urzędu Wojewódzkiego jeszcze dziś wyśle do wszystkich samorządów instrukcję przypominającą, jak należy takie wnioski procedować. Jesteśmy w pełnej gotowości, aby środki te natychmiast przekazywać na konta samorządów – dodaje wojewoda małopolski Łukasz Kmita.

Na tę chwilę nie ma nowych ostrzeżeń IMGW – obowiązuje ostrzeżenie dla znacznej części województwa o upale II stopnia: temperatura maksymalna w dzień od 30°C do 33°C; temperatura minimalna w nocy od 17°C do 19°C, miejscami około 20°C.

 

 

 

 

27.08.2023
Twój komentarz:
Ankieta
Czy jesteś za przywróceniem handlu w niedzielę?
| | | |