Talia na starcie

 Spektaklem „Kolacja dla głupca” rozpocznie się tegoroczny Festiwal Komedii Talia. Na deskach tarnowskiego teatru, w ramach konkursu wystąpią zespoły z Katowic, Krakowa, Warszawy, Lublina i Torunia, nie zabraknie wydarzeń towarzyszących. Artystów będzie można oglądać na scenie teatru przy Mickiewicza 4 oraz w Centrum Sztuki Mościce.

 

Na rozpoczęcie tegorocznego Festiwalu Komedii Talia, Teatr im. L. Solskiego tradycyjnie już zaprosi widzów na swoją premierę. Dwukrotne pokazy „Kolacji dla głupca” w reżyserii Tadeusza Łomnickiego otworzą festiwal 22 września. W ramach konkursu wystąpią teatry z Katowic, Krakowa, Warszawy, Lublina i Torunia. Z okazji trwającego roku Aleksandra Fredry zostanie zaprezentowane czytanie sceniczne „Ciotuni” z udziałem Anny Polony pod opieką artystyczną Józefa Opalskiego. Nie zabraknie koncertu, tym razem zaprezentuje się Katarzyna Groniec z zespołem. Artystów będzie można oglądać na scenie teatru przy Mickiewicza 4 oraz w Centrum Sztuki Mościce. Nagrodę Grand Prix oraz nagrodę finansową w wysokości 15 tys. złotych dla najlepszego spektaklu przyzna jury w składzie: Kamila Łapicka, Bogdan Tosza, Maciej Wojtyszko. Obok tego zostaną przyznane nagrody dla twórców: reżyserów, aktorów, scenografów. Głosować będzie mogła także publiczność.

Galę finałową i ogłoszenie laureatów poprzedzi spotkanie z legendami polskiego filmu i teatru. Daniela Olbrychskiego i Tomasza Karolaka zobaczyć będzie można w „Niespodziewanym powrocie”. I właśnie to przedstawienie cieszy się największym zainteresowaniem, a bilety zniknęły w kilka dni po rozpoczęciu sprzedaży. Plakat do festiwalu, autorstwa Piotra Barszczowskiego, nawiązuje do maszkaronów z tarnowskiego ratusza.

Przygotowana przez tarnowski teatr „Kolacja dla głupca” to hit teatralny, od lat grany na deskach wielu światowych teatrów. Spektakl można było zobaczyć także podczas ubiegłorocznej Talii, wystawiony przez Teatr im. Wandy Siemaszkowej w Rzeszowie w reżyserii Marcina Sławińskiego.

W Tarnowie reżyserem spektaklu jest Tadeusz Łomnicki, który o swoim przedstawieniu mówi: - W kim się przeglądacie? W samych sobie się przeglądacie? Trochę tak można by sparafrazować słynne literackie, czy teatralne powiedzenie. Kto z nas nie żartował sobie z innych, czasem nawet bliskich osób, niech pierwszy rzuci kamień. „Niewinna zabawa”, tak można powiedzieć, kiedy nie jest się obiektem żartów. „Trzeba mieć do siebie dystans”. “Jak zainteresowany o tym nie wie, to nic złego się nie dzieje”. Pewnie niejednokrotnie tak sobie myślimy w podobnych sytuacjach. Tak też myśli główny bohater “Kolacji dla głupca”, Pierre Brochant, francuski wydawca bestsellerów. Perspektywa zmienia się jednak, gdy lądujemy po drugiej stronie barykady. W Kolacji…możemy przyjrzeć się, ale i pośmiać z obu stron tego spotkania-konfrontacji, bo życie, jak to życie, bywa przekorne. Zdarza się, że nasza “ofiara” staje się wybawcą, wróg przyjacielem a przyjaciel wrogiem. “Kolacja dla głupca” to pełna zwrotów akcji opowieść o (nie)niewinnej rozrywce “wyższych” (?) sfer, ale też o miłości, przyjaźni i konsekwencji naszych mądrych i niemądrych życiowych wyborów. Wszystko skąpane we francuskim wdzięku i poczuciu humoru, nie tak znów odległym, jak się okazuje, od naszego.

Program festiwalu: https://teatr.tarnow.pl/aktualnosci/talia-dla-wszystkich/

 

18.09.2023
Twój komentarz:
Ankieta
Czy weźmiesz udział w wyborach parlamentarnych?
| | | |