15 lat minęło

 W październiku 2008 w przestrzeni Internetu rozpoczął działalność portal tarnowskieinfo.pl. Mija więc 15 lat od pierwszych, zamieszczonych tu informacji. Z tej okazji, od czasu do czasu, będziemy Państwu przypominać o wydarzeniach, inicjatywach i planach, które pojawiały się wówczas w przestrzeni publicznej i które z różnym skutkiem osiągały finał. Lub nie. Na pierwszy rzut Centrum Edukacyjne dla Rozwoju Społeczeństwa Informacyjnego.

 

4 października 2008 roku informowaliśmy o powstaniu w Tarnowie Centrum Edukacyjnego dla Rozwoju Społeczeństwa Informacyjnego. Centrum miało posiadać autoryzację UNITAR (United Nations Institute for Training and Researches) i było wspólną inicjatywą tarnowskiego samorządu i Stowarzyszenia „Miasta w Internecie”. Informatyzacja w Tarnowie była wówczas sprawą takiej wagi, że  miasto odwiedzili nawet gruzińscy samorządowcy, którzy chcieli dowiedzieć się jak tarnowski magistrat sobie z nią radzi.
Centrum Edukacyjne dla Rozwoju Społeczeństwa Informacyjnego, które miało powstać, miało też stać się nie tylko ośrodkiem edukacji urzędników administracji publicznej i miejscem, w którym będą opracowywane nowe kierunki rozwoju społeczeństwa informacyjnego. Miało również przejąć  zadania związane z edukowaniem dorosłych mieszkańców Małopolski i sąsiednich regionów.
Na jego siedzibę wybrano budynek sąsiadujący z Tarnowskim Centrum Kształcenia Praktycznego w Mościcach, a obiekt miało przygotować miasto. W budżecie zaplanowano  pieniądze modernizację, a otwarcie miało nastąpić w w 2010 roku.
- Tarnów ma szansę stać się ogólnopolskim centrum, które będzie wyznaczało kierunki rozwoju społeczeństwa informacyjnego. Doświadczenia tarnowskiego stowarzyszenia i działania już wdrożone przez miasto w zakresie nowoczesnych metod zarządzania są dobrym punktem wyjścia. Chcemy wykorzystać tę okazję, zwłaszcza, że centrum będzie służyło również mieszkańcom naszego miasta i regionu – mówił ówczesny prezydent Tarnowa Ryszard Ścigała.
- Jest bardzo poważna szansa, że tarnowskie centrum będzie działało we współpracy z agendami Organizacji Narodów Zjednoczonych. Już otrzymaliśmy wstępną deklarację w tej sprawie. Prowadzę rozmowy z Ivarem Tallo, który w UNITAR odpowiada za ten obszar. Tarnowską inicjatywę cenił on bardzo wysoko – dodawał Krzysztof Głomb, prezes Stowarzyszenia „Miasta w Internecie”.
Sprawa możliwości wykorzystania nowoczesnych technik informatycznych była również tematem rozmów przedstawicieli władz Tarnowa i „Miast w Internecie” z goszczącymi wcześniej w Tarnowie samorządowcami z Gruzji. Goście w ciągu trzech dni zaznajomili się z tarnowskim EduNetem, Elektronicznym Środowiskiem Przepływu Pracy, odwiedzili również Telecentra. Zapewniali, że chcą skorzystać z tarnowskich doświadczeń w zakresie informatyzacji urzędu. – Wiemy już, że pomysły z Tarnowa trzeba będzie wprowadzić w Gruzji, możemy kupić sprzęt, ale najpierw musimy wyszkolić ludzi, którzy będą potrafić ten sprzęt obsługiwać – podsumowywał spotkania w Tarnowie jeden z delegatów gruzińskich.

 

25.10.2023
Twój komentarz:
Ankieta
Jak oceniasz pierwsze miesiące pracy nowego samorządu Tarnowa?
| | | |