Jaaqob – „niech Bóg strzeże”

Apostoł Jakub Większy, nazywany też Starszym został patronem Brzeska – taką decyzję podjęli podczas ostatniej sesji radni Rady Miejskiej. Jakub należał do grona najbardziej uprzywilejowanych uczniów Jezusa. Wybór Apostoła na patrona nie jest przypadkowy – w Brzesku od XV wieku istnieje kościół pod jego wezwaniem, który jako fundacja rycerska dał początek dwóm kolejnym brzeskim parafiom uposażając je materialnie.

Podczas ostatniej sesji Rady Miejskiej w Brzesku, decyzją radnych apostoł Jakub Większy został patronem miasta. Jakub, którego hebrajskie imię oznacza „niech Bóg strzeże”, należał do uprzywilejowanych uczniów Jezusa, którzy byli świadkami m.in. wskrzeszenia córki Jaira, przemienienia na górze Tabor oraz modlitwy w Ogrójcu. Był także świadkiem drugiego cudownego połowu ryb, o którym mówi św. Jan w swojej Ewangelii. Prawdopodobnie z powodu dość gwałtownego charakteru, Jezus nadał mu przydomek „Syn Gromu”. Był też pierwszym wśród apostołów, a drugim po św. Szczepanie męczennikiem Kościoła. W 44 roku Herod Agryppa I, wnuk Heroda I Wielkiego, chcąc się przypodobać Żydom, kazał ściąć św. Jakuba, a potem uwięzić św. Piotra. Euzebiusz podaje, że św. Jakub ucałował swojego kata, czym kat tak się wzruszył, że nawrócił się na chrześcijaństwo, ponosząc za to także męczeńską śmierć.
W Brzesku od XV wieku istnieje kościół p.w. Świętego Jakuba Apostoła. Była to fundacja rycerska, której tytuł kościoła został prawdopodobnie przydzielony z racji patronowania przez św. Jakuba także rycerzom i wojownikom. Brzeski kościół dał początek dwóm parafiom, uposażając je materialnie.
Rok 2010 w Europie obchodzony będzie jako Rok Święty Jakubowy. Realizują misję pielgrzymowania, w całej Europie utworzona została sieć Dróg św. Jakuba, których wspólnym celem jest Santiago de Compostella w Hiszpanii. Tradycja podaje, że św. Jakub Większy po Zesłaniu Ducha Świętego udał się najpierw do Hiszpanii, żeby tam głosić Dobrą Nowinę i właśnie w Hiszpanii oraz Portugalii, jako pierwszy patron obydwu krajów jest szczególnie czczony.
Podobno w VII wieku miano sprowadzić z Jerozolimy do Compostelli w Hiszpanii relikwie św. Jakuba, a nazwa Compostella ma się wywodzić od łacińskich słów Campus stellae - „Pole gwiazdy”, bowiem relikwie świętego, przywiezione najpierw do miasta Iria, zaginęły i dopiero w IX wieku miał je odnaleźć biskup, prowadzony cudowną gwiazdą. Hiszpańska zaś nazwa Santiago znaczy po polsku święty Jakub. Dwie te nazwy łączy się w jedno, stąd nazwa miasta dziś brzmi Santiago de Compostella. Tam do dzisiejszego dnia jest grób św. Jakuba, cel pielgrzymów z całego świata.
Parafia w Brzesku została koordynatorem i opiekunem duchowym jednego z tysięcy szlaków, z Korczowej do Krakowa, który jest częścią tej większej całości zmierzającej do Hiszpanii.
06.01.2010
Twój komentarz:
Ankieta
Jak oceniasz pierwsze miesiące pracy nowego samorządu Tarnowa?
| | | |