To była z pewnością cenna lekcja. Podczas spotkania zorganizowanego przez Zespół Szkół Ekonomiczno-Ogrodniczych w Tarnowie, osoby po przeszczepach serca i lekarze koordynatorzy transplantacyjni, dzielili się z uczestnikami wiedzą oraz bardzo osobistymi przeżyciami. Spotkanie zorganizowane zostało z okazji Światowego Dnia Donacji i Transplantacji.
Pod patronatem honorowym Centrum Organizacyjno-Koordynacyjnego do Spraw Transplantacji „Poltransplant” w Warszawie, prezydenta Tarnowa Romana Ciepieli, Szpitala Wojewódzkiego im. Św. Łukasza w Tarnowie i Stowarzyszenia Osób Po Przeszczepie Serca Kliniki Chirurgii Serca, Naczyń i Transplantologii Collegium Medicum UJ w Krakowie, w Zespole Szkół Ekonomiczno-Ogodniczych w Tarnowie odbyło się spotkanie poświęcone przeszczepom. Okazją był Światowy Dzień Donacji i Transplantacji. W spotkaniu uczestniczyli Iwona Klich z Urzędu Miasta Tarnowa, Renata Mielak Dyrektor Poradni Psychologiczno-Pedagogicznej w Tarnowie, Przedstawiciele Rady Osiedla Nr 6 „Gumniska-Zabłocie”, Dyrektor ZSEO Robert Kozioł, Prezydium Rady Rodziców przy ZSEO, uczniowie najstarszych klas i nauczyciele ZSEO.
„Poltransplant” reprezentowała Iwona Dymek, Wojewódzka Koordynatorka Pobierania i Przeszczepiania Narządów, która wyjaśniła, dlaczego transplantacja jest ważna. Na trudne pytania uczniów dotyczące tej metody leczenia odpowiedział Koordynator Transplantacyjny Zbigniew Cholewa, specjalista anestezjolog, lekarz Szpitala Wojewódzkiego im. Św. Łukasza w Tarnowie. Z kolei Małgorzata Rejdych, założycielka i Prezeska Stowarzyszenia Osób Po Przeszczepie Serca Kliniki Chirurgii Serca, Naczyń i Transplantologii Collegium Medicum UJ w Krakowie opowiedziała o swoim „drugim życiu”. Na pytania uczniów odpowiadał także Dominik Wiktor, którego historię uczestnicy wydarzenia poznali oglądając film „Podarowane życie”. Ksiądz dr Józef Partyka, Prezes Fundacji Auxilium w Tarnowie, wyjaśnił, że Kościół katolicki popiera transplantację jako metodę leczenia ratującą życie.
Podczas spotkania dyrektor szkoły Robert Kozioł wręczył dyplomy i nagrody laureatom przeprowadzonego w szkole konkursu plastycznego „Transplantacja – jestem na TAK”. Goście spotkania otrzymali natomiast promujące miasto upominki, ufundowane przez Urząd Miasta Tarnowa oraz upominki zaprojektowane i przygotowane przez uczniów ZSEO, uczestników Koła Miłośników Druku 3D. Nie zabrakło nawiązujących do tematy spotkania słodkości - uczennice klasy V Technikum Technologii Żywności o specjalizacji cukiernik, częstowały wszystkich uczestników serduszkowymi ciasteczkami, upieczonymi i udekorowanymi w szkolnej pracowni. Uczniowie zadbali także o dekorację miejsca spotkania, a fragmenty wykonanych pod kierunkiem Elżbiety Radwańskiej kompozycji kwiatowo-warzywnych, zostały wykorzystane jako doskonałe i zdrowe prezenty dla osób po przeszczepach serca.
Na zakończenie spotkania jego uczestnicy otrzymali ulotki informacyjne i blankiety „Oświadczenia woli” przekazane szkole przez „Poltransplant”. „Oświadczenie woli” nie ma co prawda mocy prawnej, ponieważ w Polsce obowiązuje zasada „zgody domniemanej”, co oznacza, że pobrania organów w celu ich przeszczepienia od osoby zmarłej można dokonać, jeśli osoba zmarła nie wyraziła za życia sprzeciwu w Centralnym Rejestrze Sprzeciwów, jednak jest ono bardzo pomocne dla bliskich osoby zmarłej, którym łatwiej jest podjąć decyzję, kiedy znają jej wolę.
W działania tarnowskiego „Ogrodnika” zainicjowane i organizowane przez pedagog szkolną Ewę Matejską, zaangażował się Samorząd Uczniowski, a wspierała je Rada Rodziców przy ZSEO. Młodzież szkolna chętnie i aktywnie bierze udział w wydarzeniach uświadamiających znaczenie donacji i transplantacji. W każdym roku adresatami działań są inne grupy, a życie pokazuje, jak wpisują się one w realne potrzeby. W jednym ze spotkań uczestniczył brat ucznia, dla którego kilkanaście lat temu nie udało się znaleźć na czas dawcy… W tym roku jedna z osób promujących działania szkoły, podzieliła się informacją, że kilka miesięcy temu osoba bliska miała przeszczep...