15 lat temu Tarnów wyjątkowo uroczyście świętował obchody 90. wówczas rocznicy Odzyskania Niepodległości. Zainaugurował je 30 października 2008 roku Prezydent Rzeczypospolitej Polskiej Lech Kaczyński, który uczestniczył w uroczystej, wspólnej sesji Rady Miejskiej i Rady Powiatu Tarnowskiego w Sali Lustrzanej, podczas której odznaczył pośmiertnie Tadeusza Tertila, burmistrza Tarnowa w roku 1918 Krzyżem Komandorskim Orderu Odrodzenia Polski z Gwiazdą.
30 października 2008 roku odwiedził Tarnów Prezydent Rzeczypospolitej Polskiej Lech Kaczyński, który zainaugurował obchody 90 rocznicy odzyskania przez Polskę niepodległości. Prezydent uczestniczył w uroczystej, wspólnej sesji Rady Miejskiej i Rady Powiatu Tarnowskiego w Sali Lustrzanej, podczas której odznaczył pośmiertnie Tadeusza Tertila, burmistrza Tarnowa w roku 1918, Krzyżem Komandorskim Orderu Odrodzenia Polski z Gwiazdą. Odebrał go wnuk burmistrza, Ryszard Tertil. Odznaczenia państwowe otrzymało jeszcze czworo tarnowian.
Po zakończeniu sesji Lech Kaczyński odsłonił tablicę pamiątkową przypominającą o uchwale rady Miejskiej z 30 października 1918, w której tarnowscy rajcy zadeklarowali podporządkowanie się rządowi w Warszawie, a następnie, wspólnie z młodym tarnowianinem, Kacprem Przygodą, zapalił „Światło Pamięci” przy Grobie Nieznanego Żołnierza.
Ostatnim punktem uroczystości była „Kantata Tarnowska”. Koncert na płycie Rynku poprowadził Marcin Hycnar, muzykę skomponowali Bartłomiej Szułakiewicz i ksiądz Przemysław Pasternak, a w wykonawcami koncertu byli soliści: Hubert Kowalski, Agnieszka Sowa, Monika Stec, Tomasz Stec, Łukasz Szańca, Capella Tarnoviensis, chór I Liceum Ogólnokształcącego i chór nauczycielski „Akord”. Gościnnie wystąpili Michał Gasz i Anna Józefina Lubieniecka.
Przyjazd prezydenta Kaczyńskiego do Tarnowa wynikał z faktu, że Tarnów, jako pierwsze miasto, które po I wojnie znalazło się w granicach państwa polskiego, pozbył się władz zaborczych. 30 października podjęto uchwałę o podporządkowaniu miasta rządowi polskiemu w Warszawie, a w nocy z 30 na 31 października zorganizowano w mieście przewrót wojskowy, dzięki któremu już 31 października o 7.30 władzę w mieście przejęli Polacy.