Zmarła Stanisława Wiatr Partyka

 8 listopada, w wieku 93 lat zmarła Stanisława Wiatr Partyka, poetka, nestorka środowisk patriotycznych Tarnowa, pierwsza nagrodzona tarnowską "Szablą Niepodległości". Ostatnie pożegnanie Honorowej Obywatelki Nieświeża odbędzie się w piątek, 10 listopada, na cmentarzu w Tarnowie-Krzyżu.

 

Nie żyje Stanisława Wiatr Partyka, Honorowa Obywatelka Nieświeża, nestorka środowisk patriotycznych Tarnowa, poetka. Pierwsza nagrodzona tarnowską "Szablą Niepodległości", przyznawaną przez Kapitułę Festiwalu Niepodległości w Tarnowie. Miała 93 lata. Pogrzeb Stanisławy Wiatr Partyki odbędzie się w piątek, 10 listopada o godzinie 10.00, na cmentarzu komunalnym w Tarnowie-Krzyżu.

Stanisława Wiatr Partyka urodziła się w 1930 roku w Nieświeżu w województwie nowogródzkim.  Była córką Jana Wiatra, uczestnika wojny 1918-1921, funkcjonariusza Policji Państwowej, więźnia Kozielska i Ostaszkowa zamordowanego w Twerze. Wyrok śmierci na Jej ojca został podpisany 13 kwietnia 1940 roku, w tym samym dniu wyruszył transport wiozący Stanisławę i Jej matkę na Sybir. Na dalekiej północy Kazachstanu zaczęła pisać wiersze. Wiersze podobały się nauczycielce historii, Hannie Igielskiej, która namawiała do pisania, „bo wszyscy będą chcieli wiedzieć”. Z zesłania Stanisława Wiatr wróciła do Polski w 1946 roku i i nikt nie chciał wiedzieć. Opowiadała potem: „Moje rusycyzmy mozolnie likwidował wspaniały nauczyciel i niezwykły człowiek, pan Leon Syguliński i on mnie, zdziczałą, oswoił z Tarnowem. Potem była prof. Maria Orłowska i prof. Władysław Kurowski. Kazali pisać, więc pisałam do szuflady”. W Centrum Kształcenia Ustawicznego założyła zespół „Sybiracy” i dla nich wyjęła z szuflady swoje wiersze. Podporządkowała swoje życie pracy w Związku Sybiraków i w Rodzinie Katyńskiej. Współpracowała też z Towarzystwem Miłośników Lwowa i Kresów Południowo-Wschodnich.

Autorka cyklu radiowego „Tobie Polsko. Wieczory patriotyczne przy świecach”, który potem, na żywo, kontynuowany był w Klubie Inteligencji Katolickiej. Poetka wyróżniona w Konkursie Nagrody Literackiej im. J. Mackiewicza w roku 2014 za tom "Ballada o utraconym domu". Inicjatorka wielu przedsięwzięć, warsztatów i wykładów o „Golgocie Wschodu”.  W 2013 roku miasto Nieśwież nadało jej tytuł Honorowego Obywatela.

 

 

.

09.11.2023
Twój komentarz:
Ankieta
Jak oceniasz pierwsze miesiące pracy nowego samorządu Tarnowa?
| | | |