Filmowe podróże dalekie i bliskie

 Studio.pl zaprasza na na wieczór filmów dokumentalnych, będących pokłosiem wędrówki po dalekim półwyspie Azji Mniejszej i po historii pewnego, całkiem bliskiego budynku. Spotkanie odbędzie się 24 listopada w Regionalnym Centrum Kulturalno-Bibliotecznym w Brzesku. Wstęp wolny.

 

W piątek, 24 listopada, w Regionalnym Centrum Kulturalno-Bibliotecznym w Brzesku o godzinie 18.00 rozpocznie się wieczór z filmami dokumentalnymi, zrealizowanymi przez studio.pl czyli Marka Kołdrasa. A jeżeli Marek Kołdras, to znaczy, że warto być. W programie wieczoru, oprócz filmów znajdą się także rozmowy prowadzone przez dziennikarkę Dorotę Kunc oraz muzyka elektroniczna w wykonaniu Grzegorza Hajduka. Otwarty i bezpłatny pokaz organizowany jest we współpracy z Powiatową i Miejską Biblioteką Publiczną, przy wsparciu organizacyjnym Miejskiego Ośrodka Kultury.

Studio.pl pokaże dwa filmy dokumentalne. Pierwszy, to materiał zrealizowany w ubiegłym roku podczas liczącej blisko 5 tys. km podróży po półwyspie Azji Mniejszej. Drugi, to film o rodzinie zamieszkującej jeden z najbardziej charakterystycznych budynków w Brzesku, Petersówkę, która w tym roku obchodzi zacny jubileusz stulecia.

"W kolii Anatolii" – to filmowe odwiedziny w bogatej historycznie krainie, rozciągającej się na tureckiej części półwyspu Azji Mniejszej, od Wyżyny Ormiańskiej po równiny niegdysiejszej Mezopotamii. W Göbekli Tepe, uważanym za najstarsze miejsce kultu stworzone przez człowieka, poszukamy pierwszych śladów rolnictwa. Wsłuchamy się w taneczne modły derwiszy. Poszukamy zaginionych cywilizacji w wodach rozległego jak morze jeziora Wan. Odwiedzimy Ani - dawną ormiańską stolicę z ruinami średniowiecznego miasta, konkurującego niegdyś z Konstantynopolem i Bagdadem. Będziemy też w przedsionku Piekła i w Niebie. Tak nazywają się krasowe jaskinie, położone w pobliżu wybrzeża Morza Śródziemnego. Według greckiej mitologii, to tam Zeus uwięził Tytana, a miejscowy strumień ma być dopływem mitologicznego Styksu.

"100 lat Petersówki" – film pokazujący historię jednego z najbardziej charakterystycznych budynków w Brzesku. Kamienica zamieszkała już przez szóste pokolenie jednej rodziny, miała zasłużonych mieszkańców. Jej fundatorem był późniejszy lekarz miejski Adam Peters. Historia jego związku z pierwszą żoną, którą porwał z domu rodzinnego, aby poślubić na froncie I wojny, to prawdziwe love story. Materiał opowiada także o jego synu Jerzym Petersie, człowieku wielu talentów. Jerzy pracował jako aktor teatralny, w wolnych chwilach malował, głównie akwarele, zajmował się recenzowaniem spektakli, był też dziennikarzem. Pasję do animacji kultury odziedziczyła po nim córka Zuzanna Peters-Musiał. W swoim domu, wśród wielu pamiątek rodzinnych, powołała ona nieformalny salon artystyczny.

Nasza redakcja jest jednym z patronów medialnych wydarzenia.

 

 

 

16.11.2023
Twój komentarz:
Ankieta
Czy jesteś za przywróceniem handlu w niedziele?
| | | |