15 lat minęło - ostatnie pożegnanie Ryszarda Smożewskiego

 Dokładnie 15 lat temu, 19 listopada 2008 roku, na cmentarzu w Krzyżu odbył się pogrzeb Ryszarda Smożewskiego, reżysera, dziennikarza, wieloletniego dyrektora tarnowskiego teatru. Zmarłego  żegnali, obok członków rodziny, również aktorzy, pracownicy teatru, znajomi i przyjaciele. Po uroczystości pogrzebowej odbyło się w foyer teatru spotkanie, podczas którego wspominano przeszło 35 lat publicznej działalności Ryszarda Smożewskiego w Tarnowie.

19 listopada 2008 roku o godzinie 12.00, bliscy, współpracownicy, ludzie teatru i pióra pożegnali na Cmentarzu Komunalnym w Tarnowie – Krzyżu Ryszarda Smożewskiego, dziennikarza, reżysera, dyrektora tarnowskiej sceny w latach 1972 – 1988. Okres pracy dyrektora Smożewskiego w tarnowskim teatrze uznawany jest za najlepszy czas tarnowskiej sceny. Ryszard Smożewski trafił do Tarnowa w roku 1972, by objąć dyrekcję teatru, którego remont właśnie wówczas zakończono. Wcześniej był dziennikarzem, tworzył w Kielcach Teatr Aktora i Dziennikarza, pracował w krakowskiej „Bagateli”.
Na inaugurację swojej dyrekcji zaproponował publiczności „Turonia” Stefana Żeromskiego, potem przyszły pamiętane do dzisiaj wspaniałe przedstawienia: „Złoty chłopiec”, „Przepraszam, czy tu biją”, „Klątwa”, czy „Jest kabaret”. Pracując w Tarnowie Ryszard Smożewski nie rozstał się również ze swoim drugim zawodem – dziennikarstwem. Przez wiele lat pisał teksty, felietony, recenzje do tygodnika „TEMI.
„Jeśli tam, gdzie teraz jesteś stworzysz teatr, to będzie to tarnowski teatr, a my wszyscy do niego dołączymy, kiedy nadejdzie pora” – napisał w liście – wspomnieniu odczytanym nad grobem Aleksander Berlin, reżyser współpracujący z tarnowskim teatrem w latach 70.
Po pogrzebie w teatrze odbyło się spotkanie, podczas którego Ryszarda Smożewskiego i swoją z nim współpracę wspominali m.in. Lidia Holik – Gubernat, Zbigniew Kłopocki, Andrzej Grabowski i Jerzy Świtek.

19.11.2023
Twój komentarz:
Ankieta
Czy jesteś za przywróceniem handlu w niedziele?
| | | |