Porcelana tarnowskiego muzeum - wystawa

 W poniedziałek, 27 listopada Muzeum Okręgowe w Tarnowie zaprasza na wernisaż wystawy„Porcelana książąt Sanguszków – serwisy”. Wystawa prezentuje dwa największe i najlepiej zachowane serwisy z kolekcji ceramiki tarnowskiego muzeum. Wystawa czynna będzie do 31 stycznia przyszłego roku.

 

Muzeum Okręgowe w Tarnowie przy Rynku 3, zaprasza w poniedziałek, 27 listopada o godzinie 18.00, na otwarcie wystawy „Porcelana książąt Sanguszków – serwisy”.

Wystawa prezentuje dwa największe i najlepiej zachowane serwisy z kolekcji ceramiki tarnowskiego Muzeum: XIX wieczny serwis miśnieński zwany „ptaszkowym” oraz zastawę z dekoracją kwiatową wykonaną w manufakturze w Berlinie.

Pochodzące z wiodących wytwórni porcelany serwisy były własnością książąt Sanguszków. Poprzez swoją mnogość, różnorodność i bogactwo dekoracji, odzwierciedlały status znamienitego rodu. Obecnie stanowią doskonały przykład porcelany użytkowej.

Pierwszy z nich składa się z 507 elementów a swoją nazwę zawdzięcza od dekoracyjnego motywu zdobniczego, którym są różnorodne malowane ptaki. Dzieli się na część obiadową, śniadaniową i deserową, zachwycając bogactwem detali. Każde naczynie znakowane jest sygnaturą wytwórni w Miśni w postaci dwóch skrzyżowanych mieczy malowanych kobaltem.

Mniej liczna zastawa berlińska prezentuje część obiadową. Składa się z talerzy, półmisków, salaterek, paterek na słodycze, teryn, wśród których znajdują bardzo interesujące obiekty takie jak naczynie na lody czy weriera. Serwis wyróżnia precyzja wykonania i doskonała dekoracja kwiatowa.

Wystawa czynna będzie do 31 stycznia 2024 roku, jej kuratorem jest Manuela Stadnicka-Hoffman.

 

26.11.2023
Twój komentarz:
Ankieta
Czy weźmiesz udział w nadchodzących wyborach samorządowych?
| | | |