Egzaminy zawieszone

 Od poniedziałku, 4 grudnia, Małopolski Ośrodek Ruchu Drogowego w Tarnowie zawiesza egzaminy praktyczne na kategorie motocyklowe. Przez cały okres jesienno-zimowy można będzie natomiast zdawać egzaminy teoretycznie, które są pierwszym krokiem w kierunku uzyskania prawa do prowadzenia jednośladu.

 

Małopolskie Ośrodek Ruchu Drogowe od 4 grudnia zawiesza egzaminy na kategorie motocyklowe. Egzaminy wznowione zostaną wiosną, gdy sytuacja pogodowa będzie stabilna. - Biorąc pod uwagę systematycznie, z roku na rok, wzrastającą liczbę osób ubiegających się o uprawnienia do kierowania motocyklami, zachęcam do wykorzystania najbliższych miesięcy do zdawania egzaminów teoretycznych – mówi Paweł Gurgul, dyrektor Małopolskiego Ośrodka Ruchu Drogowego w Tarnowie. – W zakończonym właśnie sezonie zanotowaliśmy kolejny rekord, jeśli chodzi o liczbę egzaminów przeprowadzonych na kategorie motocyklowe.

Egzaminatorzy tarnowskiego MORD przeprowadzili 1851 egzaminów teoretycznych i 2265 praktycznych łącznie na kategorie A, A1, A2 i AM. W ubiegłym roku było ich odpowiednio: 1700 i 2000. Tradycyjnie, największym zainteresowaniem cieszyła się kategoria A, choć w jej przypadku nastąpił nieznaczny spadek liczby zdających w porównaniu do ubiegłego roku. W zakończonym sezonie odbyło się 1146 egzaminów praktycznych, przy zdawalności przekraczającej 60 procent oraz 734 teoretyczne – tu zdawalność przekroczyła 80 procent.

Spory wzrost nastąpił natomiast, jeśli chodzi o egzaminy na kategorię AM. Obecnie przeprowadzono 465 egzaminów praktycznych (w ubiegłym sezonie – niespełna 300) oraz aż 661 praktycznych (ub. sezon – nieco ponad 400).

- Bardzo się cieszę z tego, że coraz więcej młodych ludzi zdaje egzaminy uprawniające do kierowania motorowerami – mówi Paweł Gurgul, – Znajomość przepisów ruchu drogowego oraz praktyczne umiejętności potwierdzone pozytywnym wynikiem egzaminu to istotny krok w kierunku poprawy bezpieczeństwa wszystkich uczestników ruchu drogowego.

Jeśli chodzi o wyniki uzyskiwane przez zdających na kategorię AM, niezmiennie znacznie lepsze (ponad 60 procent zdawalności) osiągają oni podczas egzaminów praktycznych. W przypadku teorii wskaźnik oscyluje wokół 45 procent.

Więcej niż w ubiegłym sezonie egzaminów przeprowadzono także na kategorię A1 (można się o nią ubiegać po ukończeniu 16 roku życia) – ponad 286 teoretycznych i niemal 365 praktycznych oraz kategorię A2 – 188 teoretycznych i 289 praktycznych.

Egzamin teoretyczny na kategorie motocyklowe kosztuje 50 zł, a praktyczny – 200 zł.

 

03.12.2023
Twój komentarz:
Ankieta
Czy weźmiesz udział w nadchodzących wyborach samorządowych?
| | | |