We wtorek, 12 grudnia, w Czytelni Czasopism Miejskiej Biblioteki Publicznej w Tarnowie odbędzie się spotkanie autorskie z Bogusławem Wójcikiem, połączone z promocją książki „Być pomocnikiem partii”. Publikacja powstała w ramach Centralnego Projektu Badawczego IPN „Władze komunistyczne wobec kościołów i związków wyznaniowych w Polsce 1944–1989".
Miejska Biblioteka Publiczna w Tarnowie zaprasza 12 grudnia do swojej Czytelni Czasopism przy ulicy Krakowskiej 4, gdzie o godzinie 17.00 rozpocznie się spotkanie autorskie z Bogusławem Wójcikiem. Spotkanie poświęcone będzie publikacji „Być pomocnikiem partii". Towarzystwo Krzewienia Kultury Świeckiej w służbie PZPR i ideologii marksistowsko leninowskiej (1969-1990).
Monografia przedstawia historię Towarzystwa Krzewienia Kultury Świeckiej oraz jego dalszych i bliższych protoplastów: Stowarzyszenia Myśli Wolnej w Polsce, Towarzystwa Wiedzy Powszechnej, Towarzystwa Szkoły Świeckiej, Stowarzyszenia Ateistów i Wolnomyślicieli. Zawiera analizy założeń ideowych, programów stowarzyszenia i efektów ich realizacji.
Relacjonowane w książce badania pokazują rozmach organizacyjny, wielkość zaangażowanych środków oraz formy wsparcia stowarzyszenia ze strony Polskiej Zjednoczonej Partii Robotniczej. Pozwalają także dostrzec wielorakie związki TKKŚ z ośrodkami władzy politycznej i zakres ideologicznego zaangażowania jego działaczy. W zaproponowanym ujęciu, ideologia – traktowana jako pomoc w zrozumieniu rzeczywistości otaczającej człowieka, jak i inspiracja działań służących jej przekształcaniu - staje się też kluczem do wyjaśnienia fenomenu TKKŚ. Podczas spotkania autor opowie m.in. o tym: do czego sprowadzała się obrzędowość socjalistyczna?; Czy ideologia może być skutecznym motywatorem?; Dlaczego komunizm okazał się systemem religiopodobnym?
Publikacja powstała w ramach Centralnego Projektu Badawczego IPN: „Władze komunistyczne wobec kościołów i związków wyznaniowych w Polsce 1944–1989".
Dr Bogusław Wójcik - pracownik naukowy w Biurze Badań Historycznych IPN w Rzeszowie oraz wykładowca w Małopolskiej Wyższej Szkole Ekonomicznej w Tarnowie. Efektem jego zainteresowań historią najnowszą są publikacje, w których zajmuje się m.in. młodzieżową działalnością antysystemową w Polsce południowo-wschodniej (1957-1989); polityką wyznaniową w Polsce po 1944 r.; ideologią jako zasobem politycznym oraz religią i geopolityką.