Muzyka poważna w Tarnowskim Centrum Kultury

Tarnowskie Centrum Kultury zaprasza na koncert kameralny w wykonaniu dyplomantek Akademii Muzycznej w Krakowie. Koncert odbędzie się 13 stycznia o godzinie 18.00 w sali koncertowej TCK w Rynku 5. Wstęp wolny.

W Tarnowskim Centrum Kultury 13 stycznia o godzinie 18.00 w koncercie muzyki kameralnej wystąpią: Angelina Kierońska - Zielińska (skrzypce), Justyna Danczowska - (fortepian) oraz Karolina Pazdro (altówka) i Monika Wilińska - Tarcholik (fortepian) - dyplomantki Akademii Muzycznej w Krakowie.
W programie:
W. E. Korngold - Koncert skrzypcowy D- dur op. 35
B. Bartok - Koncert na altówkę
Wstęp wolny.

Angelina Kierońska - Zielińska jest studentką V roku Akademii Muzycznej w Krakowie w klasie skrzypiec prof. Roberta Kabary. W 2005 roku z wyróżnieniem ukończyła Ogólnokształcącą Szkołę Muzyczną I i II stopnia im. I. J. Paderewskiego w Tarnowie. W roku 1998 została finalistką IV Ogólnopolskiego Konkursu Skrzypcowego im. Grażyny Bacewicz we Wrocławiu. Jest ponadto uczestniczką konkursów skrzypcowych w Olsztynie, Zielonej Górze , Poznaniu, Łodzi i Krakowie.
W 1999 roku była stypendystką Fundacji im. H. J. Tarnowskiego. Od kilku lat jest członkiem Tarnowskiej Orkiestry Kameralnej i żeńskiego kwartetu smyczkowego Con Affetto, a jako muzyk doangażowany koncertuje z Sinfoniettą Cracovią w Polsce i za granicą.
Od prawie dwóch lat współpracuje z Teatrem Ludowym w Krakowie jako akompaniator w spektaklu "Kupiec Wenecki". Natomiast od września 2008 roku pracuje w Zespole Szkół Muzycznych w Tarnowie jako nauczyciel gry na skrzypcach.

Justyna Danczowska naukę gry na fortepianie rozpoczęła w wieku sześciu lat u Janiny Żychowicz. W roku 2004 uzyskała dyplom po czteroletnich studiach w Akademii Muzycznej w Bazylei w mistrzowskiej klasie Krystiana Zimermana, a w 2007 ukończyła z wyróżnieniem dwuletnie studia w Akademii Muzycznej w Zurychu w klasie Konstantina Scherbakova. Wielokrotnie uczestniczyła czynnie w kursach mistrzowskich prowadzonych przez Halinę Czerny-Stefańską.
W 1997 r. zwyciężyła w Konkursie Pianistycznym im. prof. Ludwika Stefańskiego w Płocku, otrzymując ponadto nagrody specjalne za najlepsze wykonanie utworów Bacha i Beethovena. W 1998 r. zdobyła I nagrodę na Międzynarodowym Konkursie Chopinowskim dla Młodzieży Szafarni.
Podczas konkursu dla młodych muzyków w Krakowie w 2000 r. otrzymała pierwszą nagrodę oraz nagrodę specjalną PWM-u za najlepsze wykonanie utworu współczesnego.
Jako kameralistka otrzymała nagrodę-koncert na festiwalu "Orpheus 2002" w Zurychu, nagrodę specjalną jury w konkursie muzyki kameralnej w Neuchatel (w 2002 r.) oraz III nagrodę w konkursie muzyki kameralnej w Zurychu "Migros Kulturprozent" (w 2003 r.).
Występowała m. in. z takimi artystami jak: Ilya Gringolts, Kaja Danczowska, Bartosz Koziak, Agata Szymczewska oraz Piotr Pławner. W latach 1996-1999 była stypendystką Krajowego Funduszu na rzecz Dzieci, przez trzy kolejne lata otrzymywała Stypendium Twórcze Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego, w roku akademickim 2002/2003 została stypendystką Narodowego Instytutu Fryderyka Chopina. Od 2006 r. pracuje w Akademii Muzycznej w Krakowie jako pianistka-kameralistka.
Karolina Pazdro także jest są V roku Akademii Muzycznej w Krakowie w klasie prof. Janusza Pisarskiego i Anety Dumanowskiej. Jest laureatką czwartego miejsca na Ogólnopolskim Konkursie Altówkowym w Dusznikach Zdroju oraz na Makroreginalnych Przesłuchaniach klas skrzypiec i altówki, szóstego miejsca na Ogólnopolskich Przesłuchaniach klas skrzypiec i altówki, a także półfinalistką Konkursu im. J. Rakowskiego w Poznaniu w roku 2008. Jako solistka i koncertmistrz koncertowała z orkiestrą Krakowskiej Młodej Filharmoni w Polsce, Niemczech, Holandii, Belgii oraz Francji. Brała udział w kursach mistrzowskich m.in. w Łańcucie, Żaganiu, Puławach, Nowym Sączu pod kierunkiem znakomitych profesorów - Stefana Kamasy, Ireny Albrecht, Avri Levitana, Krzysztofa Śmietany, Jerzego Kosmali. W 2006 roku Ministerstwo Kultury ufundowało jej kurs mistrzowski na Szweckiej wyspie Visby.
Współpracuje z wieloma orkiestrami - Filharmonią Krakowską, Orkiestrą Akademii Beethovenowskiej, Cracow Event Orchestra, Krakowską Operą Kameralną. Jest członkiem żeńskiego kwartetu "Con Affetto". Od prawie dwóch lat współpracuje z Teatrem Ludowym w Krakowie jako akompaniator w spektaklu "Kupiec Wenecki".
Monika Wilińska-Tarcholik jest absolwentką Akademii Muzycznej w Krakowie w klasie prof. T. Żmudzińskiego i E. Wolak - Moszyńskiej. Swoje umiejętności doskonaliła na kursach mistrzowskich pod kierunkiem R. Buchbindera w Zurychu i A. Torgera w Hitzacker.
W 1994 w duecie z Piotrem Tarcholikiemwygrała konkurs muzyki kameralnej "Jeunesses Musicales" w Weikersheim, co zaowocowało kolejnymi występami w Niemczech. W 1998 roku, tworząc ze skrzypkiem Piotrem Marciakiemduo sonatowe, zajęła IV miejsce w Konkursie Kameralnym w Zakopanem i otrzymała nagrodę specjalną za wykonanie utworu Karola Szymanowskiego.
Koncertowała jako solistka i kameralistka w Polsce, Francji i Niemczech, uczestnicząc w festiwalach: Klarinet - Fest Paris, Międzynarodowe Dni Muzyki Karola Szymanowskiego w Zakopanem, Festiwal Klarnetowy w Krakowie, Przemyska Jesień Muzyczna. Brała udział w charakterze akompaniatora w szeregu konkursów i kursów muzycznych m.in. w Letniej Akademii Muzycznej w Żaganiu i w Krakowie. Na estradzie była partnerem m.in. J.Gadulanki, G. Deplus, Ph. Cupera, M. Niedermayera, P. Reicherta.
Regularnie występuje w duecie z mężem - Piotrem Tarcholikiem, z którym wystąpiła na wielu estradach w Polsce oraz za granicą.
W roku 2006 dokonała nagrania płytowego utworów Bartoka, Strawińskiego i Lutosławskiego na fortepian, klarnet i skrzypce z udziałem Aleksandra Tesarczyka i Piotra Tarcholika dla wytwórni CD Accord. W najbliższym czasie powstanie również nagranie polskich sonat i miniatur współczesnych na flet i fortepian. Monika Wilińska - Tarcholik prowadzi także działalność pedagogiczną w Akademii Muzycznej w Krakowie jako adiunkt w Katedrze Kameralistyki.
11.01.2010
Twój komentarz:
Ankieta
Czy wiesz, na kogo oddasz głos w drugiej turze wyborów?
| | | |