Spacer z audioprzewodnikiem leśnym

 „Las na wyciągnięcie ręki” to audioprzewodnik, który zabiera słuchaczy w podróż po lesie. Audycje zostały zrealizowane dla Nadleśnictwa Brzesko przez Studio.pl, a ścieżkę edukacyjną, dla której zostały dedykowane, wytyczono nieopodal leśniczówki przy tzw. Czerwonej Drodze w Okocimiu.

 

Pogłębienie wiedzy o środowisku leśnym, ukazanie go w wielu wymiarach, a także wytłumaczenie skomplikowanych zależności, którymi rządzi się gospodarka leśna - taki cel ma audioprzewodnik  „Las na wyciągnięcie ręki”. Specjalistyczne audycje zostały zrealizowane dla Nadleśnictwa Brzesko przez Studio.pl. Ścieżkę edukacyjną, dla której zostały dedykowane, wytyczono nieopodal leśniczówki przy tzw. Czerwonej Drodze w Okocimiu.

W podróż po lesie zabiera słuchaczy dwoje narratorów. Ich relacja poświęcona jest historii lasów, funkcji spełnianych przez obszary leśne, a także bogatej faunie i florze poznawanego terenu. W towarzystwie ekspertów: leśników, biologa, historyka I archeologa, przekazują oni wiele ciekawostek, dotyczących odwiedzanego środowiska. W gronie specjalistów, którzy towarzyszą słuchaczom, znaleźli się także członek związku łowieckiego, pasjonat fotografii przyrodniczej, a nawet lekarz. - Z audycji można się dowiedzieć, według jakich zasad sadzony jest nowy las i jak wykorzystywane jest pozyskiwane drewno – tłumaczy Paweł Dzięgielowski, nadleśniczy Nadleśnictwa Brzesko. Znalazły się tutaj także wskazówki dotyczące reguł bezpiecznego zachowania w leśnym środowisku. Można się dowiedzieć, co zrobić, kiedy spotykamy w lesie ranne zwierzę, czy np. znajdujemy wnyki.  Poszczególne przystanki na ścieżce znajdują się zazwyczaj w odległości kilkudziesięciu metrów. - Na całość opowieści składa się dwunastu audycji, mających od pięciu i pół do ponad ośmiu minut. Kompetentny komentarz i wskazówki nawigacyjne pozwalają bezpiecznie przemierzyć wyznaczoną trasę i przyswoić cenne informacje – zachęca Marek Kołdras ze Studia.pl.

Audycje, po zapisaniu w formacie MP3, zostały umieszczone na stronie internetowej Nadleśnictwa Brzesko. Można je stąd bezpłatnie kopiować na urządzenia mobilne – smartfony. Zostały one także opublikowane w serwisie YouTube. Najlepiej słuchać ich podczas spaceru po ścieżce. Import kolejnych podrozdziałów opowieści, ułatwiają kody QR, umieszczone w miejscach, gdzie wyznaczono przystanki na trasie wycieczki. W kilku miejscach umieszczono ławki, pozwalające na odpoczynek. By łatwiej było pokonać miejsca z różnicą poziomów, na ścieżce pojawiły się także drewniane stopnie schodów.

02.01.2024
Twój komentarz:
Ankieta
Jak spędzasz tegoroczny urlop?
| | | |